Guinness Six Nations Championship Round 4, Aviva Stadium, Ballsbridge, Co. Dublin 24/10/2020 Ireland vs Italy A general view of the Aviva Stadium Mandatory Credit ©INPHO/Bryan Keane

COVID-19 pandemisi nedeniyle seyahat kısıtlamalarının olduğu Dünya’da, Altı Ulus Şampiyonası’nın yıl sonu testlerini karşılamak amacıyla oluşturulan Sonbahar Uluslar Kupası, bugün itibariyle başlıyor. TSİ 22:00’de başlayacak olan mücadelede İrlanda ile Galler milli takımları karşı karşıya gelecek.

Bu kupada Altı Ulus Şampiyonası’nın yanı sıra Altı Ulus dışı Avrupası’nın en güçlü isimlerinden Gürcistan ve Pasifik Adaları’nın en etkili isimlerinden Fiji bulunuyor. Gürcistan bu kupada İngiltere, İrlanda ve Galler ile birlikte A Grubu’nda yer alırken, Fiji ise Fransa, İtalya ve İskoçya ile birlikte B Grubu’nda bulunuyor.

Son dokuz Altı Ulus Şampiyonası’nın altısını kazananları karşı karşıya getirdiği İrlanda – Galler maçında takımlar, Altı Ulus Şampiyonası’nda kaçırdığı mutlu sonucunu bu sefer Sonbahar Uluslar Kupası’nda elde etmek istiyor. İrlanda, özellikle Fransa maçından çıkardığı derslerle en azından Sonbahar Uluslar Kupası’ndan zaferle ayrılmaya niyetliler. Galler’de ise özellikle Wayne Pivac döneminde bu yılı en azından telafi edebilmek amacıyla sahaya çıkacaklar.

Cumartesi günün maçlarının ilkinde İtalya ile İskoçya takımları sahaya gelecek. Bu maçlarda İtalya, özellikle İskoçya karşısında alacağı galibiyetle kendilerini hala Altı Ulus takımı dedirtmek için sahaya çıkacak. İskoçya ise Sonbahar Uluslar Kupası’nda finale çıkabilmek için savaşacaklar. Bir diğer karşılaşma olan İngiltere – Gürcistan maçında ise Gürcistan’ın ne kadar geliştiği sorgulanacak. Gürcistan’ın uzun zamandır Altı Ulus Şampiyonası’na katılmak için çabaları olduğu bilinmekle beraber özellikle İskoçya ve İtalya takımları dışında ne yapabilecekleri sorgulanacak.

Haftanın kapanış mücadelesinde ise Fransa ile Fiji takımları karşı karşıya geliyor. 2018 yılında Fransa karşısında aldıkları 21-14’lük galibiyetle tüm Dünya’yı şoka uğratan Fiji, yeni bir darbeyi bu maçta yapmayı ve bu sayede de 2018’deki başarıyı tesadüf olmadığını kanıtlamaya çalışacak. Fransa ise kıl payıyla kaçırdığı Altı Ulus Şampiyonası’nın telafisini vermeye çalışacak.

Bu kupada Türkiye’den herhangi bir yayıncısı bulunmuyor. Gürcistan’ın maçlarını Azerspace üzerinde Imedi TV’den takip edilebilir. Diğer maçlar için maalesef yasal bir yol gözükmüyor.

 

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir