Heineken Champions Cup Final, Ashton Gate Stadium, Bristol, England, UK 17/10/2020 Exeter Chiefs vs Racing 92 A general view of Ashton Gate Stadium Mandatory Credit ©INPHO/James Crombie

Avrupa Profesyonel Kulüp Ragbisi’nde (EPCR) 2020/21 sezonu, bu hafta oynanacakları maçlarla başlıyor. COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle kısaltılmış formatta oynanacağı bu sezonda lansman töreni yapılamadı. Ancak Şampiyonlar Kupası’nda belli başlı takımlar EPCR’a demeçler verdi. Diğer yandan bu yıl, diğerlerinden farklı olarak ilk defa sadece Altı Ulus Şampiyonası’ndan gelen takımlar katılabiliyor. Daha öncesinde en azından Avrupa Ragbi Challenge Kupası’nda yer bulabilen 2. seviye takımlar, bu yıl herhangi bir şampiyonada yer almıyor.

Şampiyonlar Kupası’na geri döndüğümüzde son şampiyon Exeter Chiefs’tan Sam Simmonds basına demeç verdi. Kendilerini geçip şampiyon olmak isteyen takımlara söyleyen Simmonds, bu işin kolay olmayacaklarının mesajını verdi. Diğer yandan Munster’da baş antrenör Johann von Grann bu konuda rakiplere saygı gösterdi. Bu yılın farklı formatta oynayacaklarını söyleyen von Grann, zorlu ve sert geçeceğini belirtti.

Bu hafta oynanacak maçlarda bazı önemli anlar da tanıklık edilecek. Örneğin Bath – Scarlets maçı Galler’in EPCR Şampiyonlar Kupası’ndaki 150. maçı olarak kayıtlarına geçecek. Montpellier’in Leinster karşısında 50. maçına çıkacakları bu haftada Dragons ise, 10 yıl aranın ardından ilk Şampiyonlar Kupası maçlarına çıkacak. Öte yandan Jonathan Sexton için bu maçın önemi büyük. Zira bu maçta üç sayı kaydederse kupada 700 sayı atan dördüncü oyuncu arasına girecek. Hali hazırda Ronan O’Gara, Stephen Jones ve Owen Farrell 700 sayı barajını aşmıştı.

Bu arada Türkiye’de de faaliyette bulunan beIN Sports, Fransa’nın yanı sıra Ortadoğu – Kuzey Afrika bölgesi, Avustralya ve Güneydoğu Asya’daki yayın haklarını almasına rağmen Türkiye’dekini pas geçti. Hali hazırda Türkiye Ragbi Federasyonu’nun EPCR haklarının kendi ellerinde olduğu yönündeki haberleri bulunmuştu. Dolayısıyla EPCR organizasyonlarının Türkiye’deki yayın haklarının Cuma gününe kadar belli olması bekleniliyor. Hatırlanacağı üzere en son EPCR maçlarını Rugby Pass yayınlamış, ancak kendileri geçtiğimiz sezon final aşaması maçlarını yayınlamamışlardı.

Fotoğraf: (c) INPHO / James Crombie

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir