Ragbi Referansı olarak bir on yıl biterken sizlere değişik bir şey sunmak istedik ve “On Yılın Enleri”ni sizlerin oylarına sunmuştuk. COVID-19 pandemisi nedeniyle Mart’tan beri resmi olarak maçların oynanmadığı ülkemizde, geçtiğimiz 10 yılda büyük bir değişim geçirdi. Biz de bu 10 yılı bir yad etmek istedik.

Şimdi sizlerin verdikleri oyların ardından oluşan enleri takdim etmek istiyoruz. Türk ragbi birliğinde son 10 yılın en iyi takımı olarak ODTÜ SK adı geçiyor. Bir dönem 30 maçlık yenilmezlik serisine sahip olan ve bu anlamda Türkiye’de kırılması zor bir rekora imza atan ODTÜ SK, oy verenler tarafından 10 yılın en iyi takımı seçildi. Kendilerinin kulüp tarihinde sekiz şampiyonluğunu üst üste elde etmişlerdi.

Diğer yandan Balkan Süper Ligi’nde yarı final oynayan ve ilk üç sezon şampiyonluğu bulunan Kadıköy Bulls’un yanı sıra, 2018 Balkan Dokuzlu Ragbi Lig şampiyonluğuna sahip olan Türkiye Dokuzlu Ragbi Milli Takımı oylamada 14’er oy aldılar. Bu sonucun ardından bu iki takım, beraberce Türkiye’de beş yılın en iyi ragbi lig takımları oldular.

En iyi erkek oyuncu kategorilerinde iki isim öne çıkıyor. Bunların ilki “Türk ragbi birliğinde son on yılın en iyi erkek oyuncusu” kategorisinde 15 oy alan Zakir Kalabaş oldu. Kendisi, özellikle son adam mevkiisinde başarılı çıkışlarıyla tanınıyor. Her ne kadar “Türk Ragbi Birliği’nde On Yılın Kadrosu” kategorisinde kendi mevkiisinde Furkan Keskin’e iki oy farkla mağlup oldu. Ancak yine de kendisi, yaptığı performansla bu ödüle ulaşmayı başardı. “Türk ragbi ligde son beş yılın en iyi erkek oyuncusu” ödülünü ise Aidan Sezer elde etti. Kariyerinde Gold Coast Titans, Canberra Raiders ve Huddersfield Giants takımları bulunan Aidan Sezer, her ne kadar kariyerine daha önce başlasa da bu ödüle layık görüldü.

Yeterli veriye sahip olamadığımız için sizin seçimlerinize bıraktığımız “Türk ragbi birliğinde son on yılın en iyi kadın oyuncusu” sorusuna da 15 yanıt geldi. Bunların dokuzunu Bengü Özgen, Merve Fırtına ve Nermin Cem aldı. Biz de bu üçünü oylamanın kazananı olarak seçtik. Diğer yandan Ankara Phrygians’ta yıldızı parlayan, ardından ilk önce RFL Women’s Championship ekiplerinden Halifax’ın, sonrasında da İngiltere Kadınlar Süper Ligi ekiplerinden Bradford Bulls’un formasını giyen Ecem Açıkgöz, “Türk ragbi ligde son beş yılın en iyi kadın oyuncusu” oylamasında en yüksek oyunu aldı.

Türk ragbi birliğinde son on yılın en iyi takımı ODTÜ SK
Türk ragbi ligde son beş yılın en iyi takımı Türkiye Dokuzlu Ragbi Milli Takımı

Kadıköy Bulls

Türk ragbi birliğinde son on yılın en iyi erkek oyuncusu Zakir Kalabaş
Türk ragbi ligde son beş yılın en iyi erkek oyuncusu Aidan Sezer
Türk ragbi birliğinde son on yılın en iyi kadın oyuncusu Bengü Özgen

Merve Fırtına

Nermin Cem

Türk ragbi ligde son beş yılın en iyi kadın oyuncusu Ecem Açıkgöz

Türk ragbi birliğinde on yılın kadrosuna gelindiğinde Ramazan Kabak ve Mihraç Ertürk birden fazla alanda dereceye girmiş durumda. Daha önceden de duyurduğumuz üzere bu tip durumlarda belirli kıstaslara bakıyorduk. Biz de ilk olarak hangi mevkiide en fazla maça çıktıklarına baktık ve ona göre belirledik.

Bu kadroda gerek 2012-16 dönemi, gerekse 2017 sonrası dönemde yıldızı parlayan oyuncular 10 yılın kadrosuna girmeyi başarmış durumda. Bu konuda oylamaya katılan 44 kişinin geçmiş dönemleri de hesaba kattıklarını düşünürsek hakkaniyetli davrandıkları görülebilir. İşte kadrolar:

Destekçi Mustafa Belten (6 Maç)
Çengelci Sezer Demirel (4 Maç)
Destekçi Ferhat Şan (11 Maç)
İkinci Sıra Ramazan Kabak (10 Maç)
İkinci Sıra Mehmet Akif Ersoy (4 Maç)
Yan Forvet Alperen Kaya (2 Maç)
Yan Forvet Halil Gözüküçük (6 Maç)
Sekizinci Sıra Hüseyin Şaşmaz (9 Maç)
Yan Bek Ali Bökeyhan Sürer (10 Maç)
Yan Bek Oğuzhan Danışmaz (5 Maç)
Kanat Miraç Ertürk (11 Maç)
Merkez Doruk Çeliktutan (7 Maç)
Merkez Aykut Kanaçlar (10 Maç)
Kanat Yasin Bakar (14 Maç)
Son Adam Furkan Keskin (4 Maç)

Ragbi ligde ise beş yılın kadrolarında şu isimler göze çarpıyor. (Doruk Çeliktutan yarı bek, beş-sekiz ve kilit pozisyonlarında dereceye girdi. Beş-sekiz ve Kilit’te iki maça çıkan Çeliktutan, Kilit pozisyonunda galibiyet elde ettiği için o mevkiide kadroya girdi. Ali Bökeyhan Sürer kancada daha fazla maça çıkarken, Jansin Turgut ise ikinci sırada daha fazla maça çıktı.)

Son Adam Furkan Keskin
Kanat Selçuk Cömert
Merkez Çağdaş Çiçek
Merkez Errol Carter
Kanat Arda Dalçık
Beş-Sekiz Jaydin Salman-Cochrane
Yarı Bek Erdem Çağdaş
İlk Sıra Batuhan Balçın
Çengelci Ali Bökeyhan Sürer
İlk Sıra Alperen Kademli
İkinci Sıra Jansin Turgut
İkinci Sıra Arda Akdağ
Kilitçi Doruk Çeliktutan

Fotoğraf: Rugby Europe

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir