Women's Six Nations Championship Round 4, Twickenham Stoop, London, England 7/3/2020 England Women vs Wales Women A general view of Twickenham Stoop ahead of the game Mandatory Credit ©INPHO/Laszlo Geczo

Hatırlayacağınız üzere 2021 kutlamalarının üzerinden 11 gün geçti. Dilerseniz bu yılda yapılacak olan şampiyonalara beraber göz atalım:

2021 Ragbi Lig Dünya Kupası

16 takımla düzenlenecek olan erkekler Dünya Kupası ve erkeklerle yürütülecek olan Kadınlar ile Tekerlekli Sandalye dünya kupalarında takımlar, ragbi ligde milli takımlar düzeyindeki en büyük kupada en iyi seviyeye çıkmak için sahaya çıkacak. Bu mücadelede İngiltere ve Avustralya finallerin favorileri konumunda. Yeni Zelanda’nın bu ikisinin arasına girmeye çalışacağı Dünya Kupası’nda 2017’deki performansıyla göz kamaştıran Tonga da aynı başarıyı tekrarlamaya çalışacak. Yeni Zelanda’nın olmadığı tekerlekli sandalyede ise Fransa ve Galler takımlarının neler yapacakları merakla bekleniyor.

Erkeklerde Lübnan ve Yunanistan, kadınlarda Brezilya, tekerlekli sandalyede ise Norveç ve ABD’nin neler yapacakları merakla bekleniliyor. Yunanistan, olaylı bir şekilde sürdürdükleri ragbi lig faaliyetlerine milli takımlar bazında en üst olayların içerisinde buldular. Kendileri, bu durumdan fırsat çıkararak hak ettikleri saygıyı hükümetten almaya çalışacaklar. Brezilya ise Rio 2016’daki performansının ardından bu sefer ragbi ligde kendilerine şans buldular. Ragbi lig için önemli bir adım olarak gören Brezilya, bu şansını iyi kullanmaya çalışacak.

Erkeklerde kupa, 23 Ekim Cumartesi günü TSİ 16:30’da oynanacak olan İngiltere – Samoa maçıyla başlıyor. Bazı günlerde aynı statta erkekler ve kadınlar kategorilerinde maçlar aynı statlarda oynanacak. Bu iki kategorilerde final maçları da 27 Kasım’da Old Trafford’da oynanacak. Tekerlekli sandalyede ise final maçı bir gün önce Liverpool’da yapılacak.

Embed from Getty Images

Kadınlarda düzenlenen 2021 Ragbi Dünya Kupası

Tarihinde son defa 12 takımın katılacağı (2025’te bu sayı 16’ya yükselecek), ancak ilk defa Güney Yarımküre’de düzenlenecek olan 2021 Ragbi Dünya Kupası’nda ev sahibi Yeni Zelanda, ev sahibi olmanın avantajını kullanarak taraftarlara şampiyonluğu tattırmaya ve bu sayede COVID-19 pandemisinde taraftarlara moral vermeyi amaçlıyor. Bu kupada grupta Avustralya, diğer gruplarda ise ABD, Kanada, İngiltere ve Fransa onların önemli rakipleri olacak.

Yine COVID-19 pandemisi nedeniyle tamamlanamayan elemelerin kupaya doğru tamamlanması hedefleniyor. Kupada heyecan, 18 Eylül’de başlıyor. İlk üç maç gününde grup maçları oynanırken, ardından sırasında çeyrek final, yarı final ve final maçları oynanacak.

Embed from Getty Images

Altı Ulus Şampiyonası

Söz konusu şampiyonada İrlanda ve İngiltere’nin yanı sıra Fransa şampiyonluk mücadelesi vermesi beklenirken, İskoçya ve Galler de onlara yetişmeye çalışması bekleniyor. 2015’ten bu yana galibiyet yüzünü göremeyen İtalya ise bu şampiyonada şeytanın bacağını kırmayı hedefliyor.

Bu şampiyona içerisinde İngiltere ve Fransa arasındaki rekabet bu şampiyonada ana gündem maddesi olacak. Geçtiğimiz sezon oynanan Altı Ulus Şampiyonası’nın yanı sıra Sonbahar Uluslar Kupası’nda İngiltere’ye mağlup olan Fransa, bu şampiyonada şeytanın bacağını kırarak zafer elde etmenin niyetinde. Wayne Pivac yönetiminde kötü gidişe sahne olan Galler de bu problemlerini çözmeyi ve Warren Gatland olmadan da şampiyon olmayı hedeflemekte.

Embed from Getty Images

Türkiye’deki durum

Türkiye’de sezonun başlayıp başlanmayacağı hala soru işaretlerini korumaya devam ediyor. Ragbi lig sezonunun 2020-21 döneminde yapılması beklenmezken, en son ragbi birliğinde sezonun 27 Şubat’ta başlayacağı yönünde bilgiler vardı. Ancak bu bilgileri takvimde kaldıran Türkiye Ragbi Federasyonu yeni bilgileri koymadı.

Tamamen amatör olarak faaliyetlerini sürdüren Türk ragbisinde ragbi sezonlarının başlanması, muhtemelen aşılamayla birlikte gelen normalleşmeye bağlanmış durumda. Son gelen bilgilere göre Türkiye çapında aşılamanın Cuma’ya doğru başlama ihtimalleri bulunuyor.

 

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir