İngiltere Ragbi Futbol Ligi (RFL), bugün itibariyle yeni kurallarını kamuoyuna duyurdu. Buna göre vuruşlar, scrumlar ve topla oynama konularındaki belirli kurallarda değişiklik var.

İlk olarak ragbi ligde normal şekliyle yer alan scrumlar, COVID-19 pandemisi nedeniyle bu sezonun başlarında da oynanmayacak. Lig yönetimi, bu durumun sezonun sonlarına doğru ortadan kalkmasını umuyor. Diğer konular ise şu şekilde:

Top Çalma: Bir oyuncu, eğer sadece bir tackle yiyen etkileniyorsa topu tacklenı bitirmeden önce çalabilecek. İki veya daha fazla kişinin etkilediği tackleda farklı bir kural var. Orada eğer oyuncu trya gitmiyorsa bu top çalma penaltıyla sonuçlanır.

20/40 Vuruşu: Eğer bir oyuncu ölü topu çizgisini, 20 metre çizgisini ve touchline’ı geçer veya dokunursa takıma tap vuruşu hakkını kazandıracak. Tap vuruşu try çizgisinin 10 metre gerisine olmayacak şekilde touchline’dan 20 metre ötesinden kullanılır. Hakem de bu hakkı kullanmadan önce defans takımına pozisyon alabilmeleri için uygun bir zaman aralığı verilir.

Scrum Pozisyonları: Maçta scrum önerildiğinde bu durumun oluştuğu yere göre belirli alanlarda scrum oluşturulacak. Bunlar merkez bölgede, 20 metre çizgisinde ve 10 metre çizgisinde olacak. Takımlar maçtan önce scrum pozisyonların oluşturmasını sağlamak için iki oyuncu bildirecekler. Eğer bu iki oyuncu da saha dışında olursa takımlar, çizgi hakemi bir oyuncuyu görevlendirebilecek.

Topun Taça Çıkması: Daha önce penaltı olarak değerlendirilen bu pozisyonda, topun taça çıkması durumunda oyun yeniden başlayacak. Bu durum için taç çizgisinden veya orta alandan 10-20 metre arası olabilir.

Topu Yanlış Oynama: Bu tip durumlarda top el değiştirilir.

Scrumdan Ayrılma: Scrum sırasında bir oyuncu hakem bildirmeden scrumdan ayrılırsa rakip takım penaltı kazanacak. Rakip takım isterse scrum formu yeniden oluşturulabilir. Eğer bu scrumda da aynı hata tekrarlanırsa diğer taraf penaltı kazanır. Bunu yapan oyuncu da günah çukuruna gider.

Fotoğraf: Action Plus / Tim Williams – stock.adobe.com

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir