Fotoğraf: ©INPHO/Six Nations

Altı Ulus Şampiyonası’nda 2021 sezonu, bugün oynanacak iki maçla başlıyor. Bunların ilkinde Fransa, saat 17:15’te İtalya’ya konuk olacak. Diğer maçta ise İngiltere ile İskoçya, birbirleriyle buluşmaların 150. yıldönümünde 19:45’te mücadele edecek.

FRANSA – İTALYA

Bu maçta geçtiğimiz yıl hayal kırıklığına uğrayan iki takım, bu sefer yeni deftere iyi bir şekilde başlamanın hesaplarını yapıyor. Fransa hem Altı Ulus Şampiyonası’nda, hem de Sonbahar Uluslar Kupası’nda ikincilikten kurtulamamışlardı. İtalya’nın ise kronikleşen galibiyet sorunu bulunuyor. Fabien Galthie’nin öğrencileri ilk dönemde iyi bir performans sergilemişlerdi. Franco Smith ise bu yıl takımı gençlerden kurdu ve bunun meyvelerini almak istiyor.

Bu maçta İtalya, Stephen Varney’i ilk defa sahaya sürmek isterken, beklerde Luca Sperandio en kariyerlisi olarak duruyor. Ancak Sperandio’nun daha önce sadece sekiz defa milli formayı giydiği belirtmek lazım. Yine de Smith, oyuncularına güveniyor. Fransa’da Mathieu Jailbert önemli isimler arasında yer alıyor. Virimi Vakatawa ve Romain Ntamack’ın yokluğunda Fransa’nın ne yapacağı merakla bekleniyor. Ancak geçtiğimiz sezon sadece iki defa kaybetmesine rağmen şampiyonluğunu kaçıran Fransa, bu sefer bundan daha fazlasını yapması gerektiğini farkında.

İNGİLTERE – İSKOÇYA

Dünya’daki ragbi testlerinin atasını oluşturan ve bu yıl 150. Yıldönümü’nü kutlayacak olan İngiltere – İskoçya derbisi, bu yılda da tüm ihtişamıyla izleyenleri bekliyor. Calcutta Kupası’nda geçtiğimiz sezon iki şampiyonlukla kapatan İngiltere, İskoçya karşısında da tecrübesini konuşturmayı hedefliyor. İskoçya’nın ise Twickenham’dan şeytanın bacağını kırarak galibiyet almayı hedefliyor. Çünkü İskoçya, 38 yıldır Twickenham’da galibiyet alamıyor. Yine de kendi evlerinde 31-0’dan 38-38’e getirdiği maçın aynısını tekrarlayabileceklerini düşünüyorlar.

Bu maçta Ollie Lawrence ile Cameron Redpath arasındaki rekabet, maçta dikkat etmesi gereken konular arasında yer alıyor. Zira İngiltere U20 Milli Takımı’nda beraber oynayan bu iki oyuncu, bu maçla birlikte mücadele edecekler. Diğer yandan Owen Farrell ile Finn Russell arasındaki çekişmenin yanı sıra Maro Itoje ile Jonny Gray arasındaki çekişme dikkat çekenler arasında.

TÜRKİYE’DE MAÇLARI NASIL İZLEYEBİLİRİM?

Şu an itibariyle uydudan maçların tamamını izlemek için herhangi bir yol bulunmuyor. Ancak 26* Doğu’yu takip eden izleyiciler TV5 Monde Maghreb-Orient yayını üzerinden Fransa Ragbi Milli Takımı’nın maçlarını takip edebilirler. Ayrıca Discovery Networks Italia, bu yıl maçlarını DMax ve Motortrend kanallarından vereceklerini açıkladı. Ancak ülkemizde yayında olan DMax kanalı Altı Ulus Şampiyonası maçlarını vermiyor.

Fotoğraf: ©INPHO/Guinness Six Nations

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir