Investec Super Rugby Aotearoa, Forsyth Barr Stadium, Dunedin, New Zealand 15/8/2020 Highlanders vs Hurricanes A general view of action in Forsyth Barr Stadium Mandatory Credit ©INPHO/Photosport/Derek Morrison

Bu ayın sonlarında 2021 sezonunun başlayacağı Sky Super Rugby Aotearoa’da iki yeni kural kamuoyuna tanıtıldı. Buna göre gol çizgisi drop out ve kaptan itirazı kuralları yeni sezonda yer alacak.

Bunların ilkinde takımlar, gol çizgisi drop-outu aracılığıyla oyunda akıcılığını sağlayabilecekler. Bu kapsamda atak yapan oyuncu try çizgisinde durdurduğunda veya vuruş yaparak try çizgisine ulaştığında drop out yapılarak oyun tekrardan başlayabilecek. Ayrıca drop gol denemesinin yanı sıra penaltı atışı, oyun başlangıcı ve oyunu yeniden başlatma vuruşu dışındaki vuruşlarda try çizgisinde durdurduklarında da geçerli olacak. Bu drop out zamanında ve beş metre çizgisinde yapılacak.

Bir diğer seçenek olan kaptan itirazında takımın kaptanları, try olmadan önce bir kural ihlali yapıldığında, hakemin kaçırdığı faulde ve 75. dakika sonrasında herhangi bir hakem kararında itiraz edebilecekler. Bunun için try yapıldıktan sonraki 10 saniye içinde, hakeme bu trydan önce bir hata olduğunu hakeme uygun bir dilde anlatacaklar. Ardından hakem, video hakeme bu pozisyonun tekrarı için danışacak. Video hakem tarafından incelendikten sonra itiraz doğru ise kaptana bu hak iade edecek. Yanlış olması durumunda hak silinecek. Maç boyunca hakemlerin sadece bir defa buna itiraz hakkı bulunuyor.

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir