Japonya Ragbi Top League’de ilk hafta, bu sabah oynanan üç maçla sona erdi. Bu maçlarda NTT Docomo Red Hurricanes, zorlu geçen mücadelenin sonunda Canon Eagles’ı 26-24 mağlup etti. Ligin önemli ekiplerinden Suntory Sungoliath da rakibi Mitsubishi Heavy Industries Dynaboars’a 75-7’lik net bir galibiyet elde etti. Yamaha Jubilo ise Hino Red Dolphins’i 52-17 ile geçmeyi başardı.

MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES DYNABOARS 7-75 SUNTORY SUNGOLIATH

Maçın tamamında etkili bir oyun ortaya koyan Suntory Sungoliath, rakibe de pek fazla şans tanımadı. Özellikle Tevita Li’nin beş try yaptığı maçta takıma yeni gelen Beauden Barrett’ın yanı sıra Samu Kerevi, Yutaka Nagare, Tevita Tatafu, Shoga Nagano ve Seiya Ozaki de diğer trylarını kaydetti. Barrett bu maçta 60 dakika sahada kaldı ve bu süre zarfında sekiz ek sayı kaydetti. 60. dakikada yerini Hikaru Tamura da son iki ek sayı atışında isabet buldu. Ev sahibi ekibin tek sayıları Michael Little ve Colin Slade’den geldi.

CANON EAGLES 24-26 NTT DOCOMO RED HURRICANES

Bu maçta her iki taraf da rekabetin dozunu arttırırken, maçın her dakikasında çekişmenin de dozu arttı. Her ne kadar deplasman takımı, Hiroshi Kitajima’nın sarı kart görmesiyle erkenden 14 kişi kaldıysa da Canon Eagles karşısında direnç göstermesini bildi. Bir süre sonra yine tam kadro sahaya girerken baskı yaptı ve penaltıyı kazandı. Penaltıyı iyi değerlendiren Ei Kawamukou takımını 3-0 öne geçirdi. Ev sahibi ekip Hosea Saumaki’nin tryıyla cevap verdi. Daha sonrasında Kawamukou’nun penaltısıyla farkı bire indirse de ilerleyen dakikada Jesse Kriel’in tryıyla Canon Eagles ilk yarıyı önde tamamladı.

Maçın ikinci yarısında bu sefer Canon Eagles sıkıntıya girdi. Jan de Klerk’in sarı kalması sonrası bir süre 14 kişi kaldı. Bunu fırsat bilen deplasman takımı, bu avantajı iyi kullandı. Bir kaç dakika sonra da TJ Perenara’nın try bulmasıyla farkı daha da azalttı. Kawamukou’nun ek sayısıyla da farkı bire indirdi. Yu Tamura’nın penaltısı sonrası Canon Eagles nefes alsa da tehlikeyi atlatamadı. İlk olarak Ji-Young Lee’nin, ardından da Kouki Shigeno’nun tryıyla deplasman takımı, maçta ilk defa öne geçti. Ryura Yasui’nin tryı ve Jumpei Ogara’nın ek sayısıyla ev sahibi yeniden öne geçti. Ancak NTT Docomo Red Hurricanes pes etmedi. Son dakikaya kadar try kovalayan deplasman takımı tryı bulamadı. Ancak rakibin hatası nedeniyle penaltı kazandı. Bu penaltıyı iyi değerlendiren Kawamukou, takıma galibiyeti getirdi.

HINO RED DOLPHINS 17-52 YAMAHA JUBILO

Maçın ilk yarısında her iki taraf da birbirlerini tartsa da avantajlarını elde etmesi farklı oldu. Taraflar, söz konusu avantajlarını rakip takım sarı kart görmesi sonrasında elde etti. Hino Red Dolphins’te Dinesvaran Krishnan, Yamaha Jubilo’da Uwe Helu sarı kart nedeniyle takımlarını belli dönem 14 kişi bıraktılar. İlk yarıda da Yamaha Jubilo, Hirohori Yatomi ve Fred Fewtrell’in trylarıyla soyunma odasına önde gitti.

Maçın ikinci yarısında ev sahibi ekip, Syo Kataoka’nın tryı sonrasında farkı azaltsa da Yamaha Jubilo’nun try bombardımanı ondan sonra geldi. İlk olarak Fewtrell ikinci tryını kaydetti. Ardından da sırasıyla Sam Greene ve iki defa da Malo Tuitama try yaptı. Hino Red Dolphins Agustine Pulu’nun iki tryı ve Gilles Kaka’nın bir ek sayısıyla farkı kapatmaya çalıştı. Ancak Tuitama ve Fetwrell’in üçüncü tryları onların son kalan ümitlerini de tüketti.

Kaynak ve Fotoğraf: ©JRFU

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir