Türkiye’de en son resmi ragbi oynandığında tarih 8 Mart’ı gösteriyordu. O tarihte Naim Süleymanoğlu Ragbi Ligi’nde Anadolu Lions, ODTÜ Ragbi ile karşılaşmıştı. Maç da 52-14’lük skorla ODTÜ Ragbi kazanmıştı. Bu maçın ardından bir yıl geride kaldı.

Aslında COVID-19 pandemisi kısa geçeceği düşünülüyordu. Ancak beklendiği gibi olmadı ve her gün tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de yayılmaya devam etti. 12 Mart tarihinde Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 hastalığı konusunda pandemi ilan edildiği açıklandı. Böylece Dünya’daki spor organizasyonların baya büyük kısmı sezonu askıya alındı. (Kesintisiz olarak sadece Belarus’ta devam edildi. Kısa bir aranın ardından da ilk önce e-spor, sonrasında da Asya-Pasifik organizasyonları yeniden başladı.)

PANDEMİNİN İLK AYLARI

Sezonunu Şubat’ta bitiren Ragbi Lig Derneği, NFL ile birlikte COVID-19 pandemisine uğramadan sezonu bitiren ender organizasyonlardan birisi oldu. Ancak Türkiye Ragbi Federasyonu onlar kadar şanslı değildi. İlk olarak ragbide sezon askıya alındı. Ardından takımların kongrede oy hakları kaybolmaması için sezon aynen tescil edildi. Bu durum, bir maçla tamamlanan sezon olarak tarihe geçti.

Daha sonrasında milli maçlar da nasibini aldı. Türkiye’nin bulunduğu Ragbi Avrupa Konferansı’nın yanı sıra Yedili Ragbi Avrupa Trofesi’nde sezon iptal edilmişti. Rugby Europe, Ragbi Avrupa Şampiyonası’nda 2020 sezonunu 2021’de bitirmek zorunda kalmıştı. Bu durum bir süre devam etti. Tokyo 2020 Olimpik Oyunları’nın bile bir yıl ertelendiği döneme girilmişti.

UMUDA YOLCULUK

COVID-19 pandemisi ile mücadele etme yolları öğrendikten sonra da şampiyonalar, özellikle vakalar azaldıktan sonra yeniden antrenmanlara başladılar. Türkiye’de takımların antrenmanlara başlaması ise Ağustos ayına denk geliyordu. COVID-19 pandemisinin hafifledikten sonra gelen ilk maç da Konya’da yapıldı. Bu maçta Selçuk Kartalları, Körfez Gençlerbirliği ile hazırlık maçları yapmışlardı.

Diğer yandan online eğitimler de hız kesmeden devam ediyordu. Ragbiseverler, bu kapsamda online antrenörlük ve hakemlik kurslarını almaya başlamışlardı. Bu sayede antrenörler ve hakemler, biraz olsun hafızalarını tazeleme imkanına kavuşmuşlardı. Diğer yandan pandemi bittikten sonra hayalini gerçekleştirmek isteyenler de bundan yararlanıyorlardı.

Eylül ayına girildiğinde Ragbi Lig Derneği sessiz kalmayı tercih etti. Ancak bu sessizlik hayra alamet değildi. Ekim ayında da Ragbi Lig Avrupa Şampiyonası maçları da oynanamamıştı. Ayrıca ülkemizde vaka sayıları iyiden iyiye artmaya başlıyordu. Yine de ragbi takımları, antrenmanlarını yapmaya ve kondisyonlarını güçlendirmeye devam etti.

COVID-19 TÜRKİYE’DE YENİDEN ARTARKEN

Yılın sonlarına geldiğimizde Türkiye Ragbi Federasyonu, 2021 sezonunun ilk takvimini yayınladı. Bu takvime göre bir aksilik olmazsa sezon, Şubat sonunda başlayacaktı. Ancak pandeminin hala devam etmesi, federasyonunun planlarını revize etmesine yol açtı. Şubat’ta oynanacak olan maçlar, pandeminin yoğunluğu nedeniyle ertelenmişti. Federasyon, yeni takvimini kamuoyuna yakın zamanda paylaşacaktı.

Yine de Sarı Kavun Spor Kampı (Yellow Melon Sports Camp) sayesinde kadın takımları biraz olsun nefes alabilmişlerdi. Yurtdışından gelen takımlarla antrenmanlar yapan kadın takımlar, bu sayede yeniden ragbi oynama fırsatını buldular. Ayrıca bu kamp kapsamında mini bir turnuva gerçekleştirdiler. Ancak turnuvayla ilgili detaylı bilgiler kamuoyuna açıklanmadı.

ŞU ANKİ DURUM

Türkiye Ragbi Federasyonu, şimdilik sadece yedili ragbiye odaklanmış durumda. Nisan ayı boyunca yedili ragbide ilk etap maçlarını geçirecek olan federasyon, Mayıs ayındaki durumlara bağlı olarak onbeşli ragbide de maçları oynatmayı hedefliyorlar. Yine de vaka sayılarının arttığı günlerde Nisan’da maçlar oynanacak mı konusu soru işaretlerini oluşturuyor. Yine de en son baktığımızda federasyon, Nisan’da yedili ragbi etkinliklerini koymuştu.

Ayrıca yeni hakemler ve yeni antrenörler de yetişmeye devam ediyor. Son aylarda online olarak yeni hakemlik ve antrenörlük eğitimleri yapıldı. Ayrıca ilk defa uygulanacak olan “İl Hakemliği” eğitimi de geçtiğimiz ay yapıldı. Bu nedenle bu sezon oynanması durumunda öncelikli olarak İl Hakemleri’nin yer alması bekleniliyor.

Diğer yandan Ragbi Lig Derneği, 2021 sezonunu Ağustos’ta başlayacaklarını duyurmuştu. Planladıkları takvim ise Eylül’den itibaren ise onüçlü ragbi dönemini işaret etti. Uzun bir aranın olması Ragbi Lig Derneği için önemli bir hazırlık niteliğini taşıyor. Ancak Ragbi Lig Derneği, sezonu başlatabilecek mi? Onu zaman gösterecek.

Takımlara gelince, bu durum takımları ikiye bölmüş durumda. Bir kesim maçlara katılmayı ve kendilerini göstermeyi hedefliyorlar. Ayrıca takımlar, maçlara yeteri kadar hazırlanacaklarına inanıyorlar. Diğer yandan pandemi devam ederken şampiyonalara katılmayı düşünmeyenler var. Bunların başlıca sebebi ise sporcu sağlığı ve antrenman eksikliği endişesi. Zafer Eray’ın Edirne Ahval gazetesinde geçmiş yazılarda belirtildiği gibi, Türkiye’de ragbi sporu amatör yapılıyor ve sponsorları olmadığı için devam etme endişesi bulunmuyor. Hal böyle olunca da bazı takımlar da sporcu sağlığını düşünüyor.

SONUÇ OLARAK

Ragbisiz kaldığı bir yıl boyunca bazılarının ragbiyle arasını sadece bilgisayar oyunu oynayarak, maçlarını izleyerek veya antrenman yaparak özlemini gideriyorlar. Ancak amatör sporlarda COVID-19, cellat gibi enselerde dolanmaya devam ediyor. Haliyle de bu durum taraflarda endişeye neden oluyor. COVID-19 pandemisi bir gün bitecek. Ancak bittikten sonra Türk ragbisi, umarız daha iyi bir şekilde atağa kalkar.

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir