Dünya Ragbi Federasyonu (World Rugby), kadın ragbi birliğine yönelik yeni bir turnuva oluşturmaya hazırlanıyor. WXV olarak adlandırılacak olan yeni turnuva serisinde kadın ragbisi, Dünya’nın en iyi ragbi takımlarını bir araya getirmeye çalışacak. Böylece kadın ragbisinin popülerliğini arttırmayı ve takımlarını 16 takımla yapılacak olan 2025 Ragbi Dünya Kupası’na daha iyi hazırlamayı amaçlıyorlar.

Söz konusu şampiyona, Ragbi Dünya Kupası dışındaki her yıl yapılacak. Üç kategori üzerinden yapılacak olan turnuvada sırasıyla WXV1, WXV2 ve WXV3 olarak ayrılacaklar. Bu kümelerde WXV1 ve WXV2 altı takımlı, WXV3 ise dört takımlı olarak yapılacak. WXV’de maçlar, Eylül ve Ekim ayları arasında oynanacak. Bölgesel turnuvalar ise Haziran ortalarına kadar oynanması gerekecek. Söz konusu turnuvanın ilki de 2023 yılında yapılacak. Ayrıntılara girecek olursak şunları söyleyebiliriz:

WXV1

Bu turnuvada Kadınlar Altı Ulus Şampiyonası’nda ilk üçte tamamlayan takımların yanı sıra Amerika ve Okyanusya’dan gelen üç takım yer alacak. Amerika ve Okyanusya elemelerine ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda takımları katılacak. Bu kümede takımlar üç takımlı iki gruba ayrılacaklar. Takımlar grup aşamasında karşı gruptan gelen takımlarla birer defa maç yapacak. WXV1’nin ilk döneminde küme düşme veya çıkma uygulaması yapılmayacak.

WXV2

Söz konusu format, WXV1 ile aynı olmakla birlikte maçların tek bir yerde oynanması söz konusu. WXV1 Elemeleri’nde son sırayı alan takımın yanı sıra Avrupa’dan iki, Afrika’nın yanı sıra Asya ve Okyanusya’dan birer takım yer alacak. Maçların ardından WXV2’de son sırayı alan takım, önümüzdeki sezon WXV3’e düşecek.

WXV3

Bu kümede takımlar, birbirleriyle birer defa karşılaşacak. Tek grup üzerinden oynanacak olan maçların ardından şampiyon olan taraf adını WXV2’ye yazdıracak. Kümeyi son sırada tamamlayan takım ise World Rugby Kadınlar sıralamasında en iyi basamakta olan takımla Play-Off maçına çıkacak. Bu kümeye Avrupa’dan iki, Asya’dan ise bir takım katılacak. WXV3’e katılacak son takım ise Afrika ile Güney Amerika’dan gelecek takımların yapacakları Play-Off maçının ardından belli olacak.

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir