Altı Ulus Şampiyonası’nda 2021 sezonu, bu hafta oynanacak maçlarla devam edecek. Geleneksel olarak son hafta maçlarının bu Cumartesi günü oynanacak olan son hafta maçlarında İskoçya İtalya’yı ağırlarken, İrlanda da İngiltere’yi konuk edecek. Şampiyonanın kapanış maçında ise Fransa ile Galler takımları karşı karşıya gelecek.

Şampiyonanın son haftasına baktığımızda şampiyonluk için umutlarını koruyan iki takım var. Birisi şampiyonada dörtte dört yapan Galler, diğerisi ise Galler’den dokuz puan gerisindeki Fransa. Normalde şampiyonanın son haftasında beşten fazla fark yapan birisinin şampiyonluğunu ilan etmesi gerekirdi. Ancak Fransa – İskoçya maçının hala oynanmamış olması bu durumu bozuyor.

Galler, şampiyonada şu ana kadar dolu dizgin devam etmiş durumda. Geçtiğimiz yılın tecrübesizliğini geride bırakan Wayne Pivac, Fransa konusunda da gücünü gösterip Grand Slam yapmayı hedefliyor. Ancak geçtiğimiz sezon hem Altı Ulus’ta hem de Sonbahar Uluslar Kupası’nda şampiyonluğunu kaçıran Fransa’nın bu konuda umutlarını son ana kadar korumayı hedefliyor. Galler’in bu maçta beraberlik alması yeterli olacak. Fransa ise hem Galler maçında hem de İskoçya maçında bonus puanla galibiyet alması ve Galler’in puan alamaması gerekecek. Fransa için madalyonun öbür yüzüne bakacak olursak Fransa’nın şampiyon olayım derken dördüncü tamamlama ihtimali de bulunuyor.

Diğer takımlara bakacak olursak, İrlanda’nın yanı sıra İngiltere ve İskoçya ikincilik için büyük çekişme halinde olacak. Bunlardan İrlanda ve İngiltere, bu haftasonu oynanacak maçta bu konu üzerinde duracak. Bu konuda İngiltere’nin son dört maçta İrlanda karşısında önemli bir üstünlüğü bulunuyor. Ancak Jonathan Sexton yönetimindeki İrlanda’nın bu konuda seriyi sonlandırmanın niyetinde olacak.

İtalya’nın durumunda ise şeytanın bacağını kırabilmek için bu sezonun son şansını bu hafta kullanacak. 2015’ten bu yana galibiyet alamayan İtalya, bu maçı da kazanamadıkları takdirde Altı Ulus’taki mağlubiyet serisi 32 maça çıkmış olacak. Yeni oyunculardan kurulu İtalya’nın bu konuda seriyi kırma şansı düşük. Son sırada tamamlaması kesinleşen İtalya, İskoçya maçına prestij için çıkacak.

Fotoğraf: Flickr / Neil Schofield

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir