Heineken Champions Cup Round of 16, Paris La Défense Arena, Nanterre, France 4/4/2021 Racing 92 vs Edinburgh Players from both teams shake hands after the game Mandatory Credit ©INPHO/Dave Winter

EPCR organizasyonlarında geçtiğimiz hafta oynanan Son 16 maçlarının ardından çeyrek finale çıkan takımlar belli oldu. Buna göre Şampiyonlar Kupası’nda beş Fransız takımı, Challenge Kupası’nda da beş İngiliz takımı çeyrek finalde yer aldı.

EPCR kupalarında geçtiğimiz yıllarda da böyle bir dominasyonlar yaşanmıştı. Ancak genelde bu tarz durumlar yarı finalde yaşanıyordu. Böyle bir durum ise Avrupa kupaları tarihinde ilk defa yer alıyor. Bu konuda Top 14’ün başarısı gibi yorumlanabilir, ancak grup aşamasında iki haftanın COVID-19 nedeniyle iptal edilmesi bu durumu da sorgulamakta. Yine de Toulouse’un Munster’ı, Clermont Auvergne’ın Wasps’ı, Bordeaux’un da Bristol Bears’i mağlup etmesi Fransız ragbisi için bir başarı olarak değerlendirilebilir.

İngiltere’de ise zorlu mücadelelerin ardından rakiplerini geride bırakmasıyla Challenge Kupası’nda umut kaynağı oldular. Ancak Harlequins’in ağır mağlubiyet alması da gözlerden kaçılmamalı. Yine de genele baktığımızda Gallagher Premiership takımlarının Pro14’e karşı üstünlüğü dikkat çekiyor. Son 16 maçlarında sekiz maçın altısı Gallagher Premiership ile Pro14 takımını karşı karşıya getirmişti.

Diğer yandan uzun bir aranın ardından ilk defa çeyrek finalde bir İtalyan takımı yer aldı. Pro14’te 16 maçta 16 mağlubiyet alarak sezonu noktalayan Benetton, Agen’ı mağlup ederek tarihi bir başarı elde etti. Yine de bu galibiyeti Agen karşısında alması, bu başarının tesadüf olup olmadığını sorguluyor. Galler takımlarında ise bir gelişme var. Ancak dört takımın da Son 16’da yer aldığı Galler’de dördünde de çeyrek finale çıkamamış durumda. Özellikle Ospreys’in ve Cardiff Blues’un son dakikalarda çeyrek final biletini kaçırması Galler taraftarlarını hayal kırıklığına uğratmış vaziyette.

Çeyrek final maçları 9-11 Nisan tarihlerinde oynanacak. Ancak Fransa Şampiyonlar Kupası’nda, İngiltere ise Challenge Kupası’nda dört takımın birden yarı finale çıkma şansı yok. Çünkü bu beş takımlardan dördü çeyrek finalde birbirleriyle mücadele edecekler.

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir