Saracens player Maro Itoje during the Gallagher Premiership rugby game between Newcastle Falcons and Saracens at Kingston Park on Sep 02 - PHOTO: Steve Bond/PPAUK

Hatırlanacağı üzere Gallagher Premiership’te yaşanan maaş kotası skandalının ardından Saracens küme düşmüştü. Bunla ilgili olarak COVID-19 pandemisiyle ilgili olarak sezonun iptal edilmesi gündeme geldi. Ancak 2019-20 sezonu tamamlanabilmişti. 2020-21 sezonunda Saracens, RFU Championship’e adımını attıklarında eskisi gibi görkemli günlerden farklı geçiriyorlardı. Ayrıca kendileri, en son 25 yıl önce ikinci ligdeydi. (Courage Ligleri İkinci Küme)

İngiltere’nin ikinci ligi olarak bilinen RFU Championship bu yıl bir çok değişiklikle sarsılmıştı. Pandeminin devam etmesi nedeniyle Mart ayına ertelenen şampiyona, ilk başta 12 takımla oynanacaktı. Ancak London Scottish takımı COVID-19 maliyetlerini karşılayamayacakları gerekçesiyle sezona katılamamışlardı. Ampthill de aslında katılamayacaklardı ama sonrasında gelen mali destekle birlikte katılma kararını aldılar.

Sponsorluk konularında Saracens neredeyse sil baştan uygulamaya koyuldu. Neredeyse geçtiğimiz sezon yer alan tüm sponsorlarla yollarını ayrılmış olan kırmızı – siyah ekip, beş yeni sponsorla yollarına devam ettiler. Stadyumdaki isim haklarını StoneX’e veren Saracens, forma sponsorluğu konusunda City Index ile anlaştılar. Hy-Pro, Shawbrook Bank ve Simba da Saracens’le sponsorluk anlaşması imzalayan diğer firmalar olarak öne çıkıyor.

Kadroya bakacak olursak kadrosunun hatrı sayılır bölümü Gallagher Premiership’ten gelme. Alex Lozowski, Billy Vunipola, Elliot Daly, Maro Itoje, Vunipola kardeşleri, Owen Farrell, Sean Maitland gibi isimler Championship’teyken bile Saracens’tan ayrılmadılar. Diğer yandan ayrıldıklarının yerine bazı oyuncularını akademiden seçtiler. Alex Goode’u da Japonya Ragbi Top League’de kiralık olarak yollamışlardı.

2020-21 sezonu RFU Championship maçlarına gelince, Saracens, şu ana kadar beş maç oynadı ve bir tane mağlubiyetleri bulunuyor. O mağlubiyetlerini de ligin ilk haftasında Cornish Pirates karşısında almışlardı. Altı haftanın sonunda 20 puan alan Saracens, ligde üçüncü basamağında yer alıyor. Geçtiğimiz hafta oynadıkları Doncaster Knights maçını 50-15’lik skorla kazanan takım, finale kalmak için önemli bir adım atmış durumda. Ligin ilerleyen bölümlerinde Ealing Trailfinders karşısında oynayacakları maç da, Saracens’in yeniden Gallagher Premiership’e dönüp dönmeyeceklerini belirleyecek.

Fotoğraf: Steve Bond/PPAUK

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir