Türkiye Ragbi Lig Milli Takımı, Avustralya Savunma Gücü karşısında antrenmanlara devam ediyor. COVID-19 pandemisi nedeniyle üç oyuncusu dışındaki tüm oyuncuların Avustralya’da yaşadığı milli takımda antrenmanlar, baş antrenör Scott Hartas eşliğinde devam ediyor. Radnicki Novi Beograd’da bulunan Erdem Çağdaş ve Can Günersu’nun yanı sıra Kadıköy Bulls’ta forma giyen Doruk Çeliktutan bu kadroya yer alan isimler arasında. Türkiye Ragbi Lig Milli Takımı’nın son antrenmanına Tas Baitieri de dahil oldu. All Saints Toongabbie Tigers ile çalışma yapan milli takımımız, hücum konularında çalışmalar yürüttü.

Diğer yandan Ragbi Lig Derneği Genel Başkanı Gürol Yıldız, Avustralya Savunma Gücü maçıyla ilgili olarak basın açıklaması düzenledi. Avustralya’daki hava, kara ve deniz kuvvetlerinde bulunan oyuncularla oynayacaklarını kaydeden Yıldız, basın açıklamasında şunları kaydetti:

Türkiye Ragbi Lig Derneği olarak bu etkinlikte yer alacağımız için gurur duyuyoruz. İki ulusun da tarihlerinde çok önemli yerler tutan, Çanakkale Savaşı’nda savaşmış yüz binlerce insanı saygıyla anmak ve bu geleneği sürdürmek için uygun bir yol olduğunu düşünüyoruz. Bu maçın organize edilebilmiş olması aynı zamanda hem Avustralya’da hem de Türkiye’de yaşayan Türkler arasında Ragbi Lig sporunun ne kadar yayıldığının ve geliştiğinin bir göstergesi. Türkiye Ragbi Ligi Derneği olarak bu maçın başarısının Avustralya Ordusu ve Türkiye Ragbi Lig Takımı arasında bir geleneğe dönüşeceğini ve belki de ilerleyen yıllarda Türkiye’de oynanacağını ümit ediyoruz.”

“Bundan sadece birkaç sene öncesine kadar Türkiye’de Ragbi Lig sporunun oynandığı bile bilinmiyordu ve Türk Ragbi Ligi uluslararası arenada resmi olarak tanınmıyordu. Bugün ise, Uluslarası Ragbi Lig’in üyesiyiz ve dünyanın her köşesinde farklı seviyelerde bu sporu icra eden erkek ve kadın oyuncularımızla en iyi 24 ulustan birisiyiz. Çok kısa sürede hem ulusal hem de uluslararası birçok başarıya imza atıp parmakla gösterilen bir ülkeye dönüştük. Kulüpler düzeyinde ulusal bir ligin kurulmasının ardından, ligi birinci ve ikinci bitiren kulüplerimizi Balkan Süper Ligi’ne yolladık ve bölgenin en güçlü kulüpleriyle karşılaştık. Gelenekselleşen İstanbul Plaj Ragbi Ligi Turnuvası Sırbistan, Lübnan ve İran gibi ülkelerden takımların katıldığı bir organizasyona dönüştü. 9’lu Ragbi Lig Balkan Şampiyonası’nda Ragbi Lig takımımızla birincilik kazandık. Kadınlar ve erkeklerde Avrupa devleriyle karşılaşıp zaferlerimize yenilerini ekledik. Her ne kadar pandemi, bu dönemde çalışmalarımızı yavaşlatmış olsa da çok yakın zamanda uluslarası arenada ses getirecek projelere imza atmaya devam edeceğiz.”

Fotoğraf: Ragbi Lig Derneği

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir