Guinness PRO14 Rainbow Cup, Parc y Scarlets, Llanelli, Wales 13/6/2021 Scarlets vs Edinburgh Scarlets' Uzair Cassiem is tackled by Jamie Ritchie of Edinburgh Mandatory Credit ©INPHO/Ryan Hiscott

Pro14 yönetimi, dört Güney Afrika takımının da dahil olduğu yeni büyük ligi kamuoyuna duyurdu. Buna göre yeni ligin adı “Birleşik Ragbi Şampiyonası” oldu. Söz konusu ligde şu anda Pro14 Gökkuşağı Kupası’na katılan takımların tamamı yer alıyor.

Bu yeni ligde takımlar, normal sezonda 18 maç yapacak. Bunların altısını kendi gruplarındaki rakiplerle içeride ve dışarıda olarak gerçekleşecek. Diğer maçlarda ise diğer gruplardaki takımlarla olacak.

16 takımın katılacağı ligde Güney Afrika’nın yanı sıra Galler ve İrlanda’nın kendi grupları bulunacak. İskoçya ve İtalya takımları ise tek bir grupta toplanacak. Ayrıca Güney Afrika takımlarının EPCR ile yapılan sözleşmede son aşamaya girildi. Bu kapsamda Güney Afrika takımları da Şampiyonlar Kupası ve Challenge Kupası’nda mücadele edebilecek.

Bütün şartlar Dünya Ragbi Konseyi’nin onayına sunulmuş durumda. World Rugby kabul ettiği takdirde ligin başlangıcı olarak önümüzdeki sezonu belirlemiş durumda.

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir