Super Rugby Trans Tasman’da normal sezon, geçtiğimiz hafta oynanan maçlarla geride kaldı. Bu maçlarda Yeni Zelanda takımları 23 galibiyet elde ederken Avustralya takımları ise sadece iki galibiyet elde edebildi. Öyle ki Avustralya takımları içerisinde toplanan puanlar bile Chiefs’a yetişmiyor.

Aslında bu durum, Yeni Zelanda ile Avustralya arasındaki ragbi farkının genel bir yansımasını oluşturuyor. Öyle ki Yeni Zelanda takımları, şu ana kadar oynanan 24 sezonun 17’sini kazanma başarısını gösterdi. Avustralya takımlarının da dört şampiyonluğu bulunuyor. Ancak bir dönemde Avustralya takımlarının Yeni Zelanda takımları karşısında galibiyet alamadıkları dönem de oldu.

Bu durum, aslında Avustralya ragbisinin de durumunu gözler önüne seriyor. COVID-19 pandemisi ilan edilmeden önce Super Rugby’de Avustralya takımlarına giden seyirci sayısı da azdı. Son yıllarda Super Rugby eskiye dönüşte büyük sorunlar yaşıyor ve eski günleri yad ediyorlardı. Yine de bazı adımlar atıldı ve bu konuda uzun vadede Yeni Zelanda seviyesine gelmeyi hedefliyorlar. Ancak bazı takımlar Yeni Zelanda’ya karşı rekabet edebilseler de sonuca gitmekte pek başarılı olamadılar.

Bu durumun nereye kadar devam edeceği merak konusu. Özellikle Pasifik takımlarının dahil olacağı 2022 yılında Avustralya takımları içerisinde yeni bir ivme yaratıp yaratmayacağı, güney yarımküre ragbisi içerisinde merakla beklenen olaylar arasında olacak. Zira belli takımların uzun süre domine edilen ligin değeri genelde düştüğü görülmekte.

Fotoğraf: David Ramos – World Rugby via Getty Images

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir