İngiltere Ragbi Futbol Birliği (RFU) Konseyi, Gallagher Premiership’te gelecek döneme dair genişleme planını kabul etti. Buna göre 2022-23 sezonundan itibaren Gallagher Premiership 14 takım üzerinden oynanacak.

Söz konusu plana göre ilk üç sezonda Gallagher Premiership’ten herhangi bir takım RFU Championship’e düşmeyecek. RFU Championship’te ise ilk sezon şampiyon olan takım Premiership’e transfer olacak. 2022-23 sezonunda herhangi bir düşme veya çıkma yaşanmazken, 2023-24 sezonundan itibaren RFU Championship şampiyonu, Gallagher Premiership’te mücadele etmek için o ligde son sırada tamamlayan takımla play-out maçı oynayacak. Eğer bir değişiklik olmazsa 2024-25 sezonundan itibaren eski düzene geri dönülmesi planlanılıyor.

2022-23 sezonunda küme düşme veya çıkma uygulamasının yapılamamasının sebebi kulüplerin COVID-19 nedeniyle yaşanan finansal sorunlar. Hali hazırda COVID-19 nedeniyle zor günler yaşayan takımlar, bu sayede belini doğrultmayı hedefliyorlar. Diğer yandan aynı sezonda Gallagher Premiership, Mayıs 2023’te sezonunu tamamlayacak. Bu sayede İngiltere Ragbi Milli Takımı’nın Ragbi Dünya Kupası’na daha iyi hazırlamayı amaçlıyorlar.

RFU Konseyi’nde ayrıca yeni bir karar alındı. Buna göre Ağustos 2024’ten itibaren Gallagher Premiership takımları, İngiltere Ragbi Milli Takımı’nda oynayabilme kriterini karşılayan en az 15 oyuncuyu maç kadrosunda bulundurmak zorundalar. Ayrıca yabancı oyuncu kuralı, bu tarihten itibaren kaldırılıyor. Bu sayede Premiership takımlarının oyuncu seçme konusunda daha esnek davranması amaçlanılıyor.

Fotoğraf: Steve Bond/PPAUK

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir