Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları kapsamında düzenlenen yedili ragbi turnuvasında yarı finalistler belli oldu. Buna göre Yeni Zelanda – Büyük Britanya ve Fiji – Arjantin maçları yarı final maçları oldu.

BİR ARJANTİN TANGOSU

Bu maçlar içerisinde Güney Afrika – Arjantin maçı büyük bir dramaya sahne oldu. İlk dakikalarda rakibe shoulder charge yapması sonucu Arjantin, maçın büyük kısmını altı oyuncuyla tamamladı. Ancak Güney Afrika’nın ilk tryından sonra varını yokunu ortaya koyan Arjantin, maçı kontrol edebilmeyi başardı. İlk yarıyı 14-7 önde kapatan Arjantin, bir ara farkı 12 sayıya kadar çıkarmıştı. Maçın sonlarına doğru Arjantin penaltı tryı yedi. Ancak bu durum onları galibiyetten alı koyamadı.

BÜYÜK BRİTANYA’DAN GERİ DÖNÜŞ

Bir diğer önemli hikaye ise Büyük Britanya – ABD maçında yazıldı. İlk olarak kaptandan yoksun kalan Büyük Britanya, ABD’nin baskılı atakları sonrasında bir ara 21 sayı geriye düştüler. Ancak daha sonraları hatalarını telafi eden Büyük Britanya art arda trylar bulmaya başladı. Art arda trylar kaydeden İngiltere, sonunda maçta öne geçmeyi başardılar. ABD bu geriye düşmenin ardından geri dönmeye çalıştı ama bu çabalar sonuçsuz kaldı.

FAVORİLER GALİP GELMEYİ BAŞARDI

Diğer çeyrek final maçlarında Fiji, Avustralya’yı 19-0 mağlup etti. Çeyrek finalin en fazla tek kale maçına sahne olan maçta Fiji, Avustralya karşısında maçın büyük bir bölümünde kontrol etti. Böylece Fiji, rakiplere mesaj vermeyi başarmış oldu.

Diğer yandan Yeni Zelanda, Kanada karşısında 21-10’luk skorla galip gelmeyi başardı. Yeni Zelanda ilk yarıda Kanada’yı hazırlıksız yakalarken, art arda buldukları trylar sonrasında skoru 21-0’a getirmeyi başardı. Maçın sonlarına doğru Kanada açılmaya başladı. Buldukları iki try ile Kanada umutlansa da bu onları yarı finale taşımaya yetmedi.

KENYA İLK GALİBİYETİNİ ALDI

Dokuzunculuk klasman yarı finallerinde ise Kenya, ev sahibi Japonya’yı 21-7 mağlup etmeyi başardı. Grup aşamasında galibiyeti sürekli elinden kaçıran Kenya, böylece Tokyo 2020’de ilk galibiyetini elde etti. En kötü üçüncü olarak grup aşamasını tamamlayan İrlanda ise Güney Kore’yi 31-0 mağlup etti. Maç boyunca rahat bir oyun sergileyen İrlanda, böylece dokuzunculuk maçında Kenya’nın rakibi oldu.

ERKEKLERDE FİNAL GÜNÜNE GİRERKEN…

Bugünü yarına bağlayan gece 03:00-06:00 seansında ilk olarak onbirincilik ve dokuzunculuk maçları, ardından da beşincilik ve madalya yarı finalleri oynanacak. İlk olarak onbirincilik maçında Asya derbisini izleyeceğiz. Ardından İrlanda ve Kenya, dokuzunculuk maçı için yeniden karşı karşıya gelecek.

04:00’te başlayacak olan beşincilik klasman yarı finallerinde ilk olarak Kuzey Amerika derbisi oynanacak. Sonrasında ise Güney Afrika ve Avustralya, beşincilik maçına çıkmak için karşı karşıya gelecek. 05:00’te başlayacak ve Türkiye’de Eurosport 2 tarafından ekranlara getirilecek madalya yarı finallerinde ise ilk olarak Büyük Britanya – Yeni Zelanda maçı olacak. Ardından da Fiji – Arjantin maçıyla seans sona erecek.

Fotoğraf: Mike Lee – KLC fotos for World Rugby

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir