Türkiye’deki en eski ragbi lig turnuvası olan İstanbul Plaj Ragbi Lig Turnuvası’nda heyecan, bu haftasonu oynanacak maçlarla yaşanacak. İki gün sürecek olan mücadelede 19 erkek ve altı kadın takımı rekabete girecekler.

Söz konusu turnuvada bu yıl, geçtiğimiz yıllardan farklı olarak daha fazla takımın katılımına tanıklık edilecek. Bu yıl 19 erkek ve altı kadın takımı turnuvada yerlerini alacak. Yabancı ülkelerde bu yıl Bulgaristan, Sırbistan, İran, Lübnan ve bir de kendilerini British & Irish Lions olarak tanıtan bir yan sanayii takım bulunuyor. (Gerçek British & Irish Lions, aynı zamanlarda Güney Afrika ile son test maçına çıkacaklar.)

Söz konusu yan sanayii takımı katmazsak bu 18 erkek takımı içerisinde üç sosyal kulüp ve bir rezerv takım bulunuyor. Kadınlarda ise sadece dört as takım bulunuyor. Bu 19 takım içerisinde kaç grup çıkacağı ise kaptanlar gecesinde yapılacak kura çekimi sonrasında netlik kazanacak. Ancak her türlü maçların yoğun geçmesi bekleniliyor.

Ancak asıl mesele ortaklar ve yer tahsisleri olması bekleniliyor. Zira günümüzde ülkemizde seri bir şekilde devam eden orman yangınları devam ediyor. Ayrıca Kadıköy Belediyesi, resmi kanallardan bugün yaptıkları açıklamada 2-5 Ağustos 2021’de Kalamış’ta yapılacak tüm etkinliklerinin iptal edildiğini belirtti. Yangınların kontrol altına alınamaması durumunda turnuvanın ertelenip ertelenmeyeceği sorusu ise belirsizliğini koruyor.

Dilerseniz daha fazla uzatmadan takımların güç dengesine bakalım:

ERKEKLER:

Erkeklerde Tatini Lavovi, en dikkat çeken takım konumunda. Sırbistan’dan gelen bu takım, hali hazırda iddialı konumda ve şampiyonluk için önemli aday teşkil ediyor.

Yabancı takımlar içerisinde Lycans RLFC, uzun zamandır İstanbul için hazırlıklarını yapmaya devam ediyor. Ülkesinde yaşanan sıkıntılar gölgesinde antrenmanlarını yapan Lycans, şimdilerde bu hazırlığın meyvesini almaya çalışıyor. Diğer yandan Lokomotiv Sofia da turnuvada isim yapmış takımlar arasında.

Yerli takımlara baktığımızda Kadıköy Bulls ile Ankara Phrygians iddialı ekipler arasında. Onları İzmir Zaferi, Bilgi Badgers ve Eskişehir RSK takımları takip ediyor. Aqua Rugby Warriors takımı ile Eskişehir RSK arasındaki rekabet en dikkat çekecek konular arasında.Pink Beaches ise taraftarlarını eğlendirmek için uğraşlar verecek.

Diğer yandan İstanbul Dragons ve Çayırova Rhinos takımları, kulüp tarihlerindeki ilk turnuvalarına bu hafta çıkacaklar. Bu takımlar içerisinden İstanbul Dragons, daha öncesinde Olimpos RK’de oynayan bir grup oyuncunun kurduğu takım olarak dikkat çekiyor. Çayırova Rhinos ise Kocaeli’nde çıkan ikinci ragbi lig takımı hüviyetinde. (İlk Kocaeli takımı Kandıra RL idi.) Bu iki takımın nasıl performans göstereceği merak konusu.

Erkekler Kategorisi
Kadıköy Bulls İzmir Zaferi Ankara Phrygians
Eskişehir RSK Bosphorus Wolves İstanbul Dragons
Aqua Rugby Warriors The Smurfs Çayırova Rhinos
Bilgi Badgers Pink Beaches Bosphorus Wolf Cubs
Arsenal Tivat Sardar RC Lokomotiv Sofia
Tatini Lavovi Lycans RLFC Yan Sanayii British & Irish Lions
Rey Rugby 125
KADINLAR:

Söz konusu kategoride Kadıköy Bulls ve Ankara Phrygians takımları şampiyonluğun en büyük adayları. Altı takımlı kategoride Pax Team onları zorlamaya çalışırken, Kadıköy Young Bulls oyuncularının ilk maç deneyimleri burada gerçekleşecek. Yabancı takımlar içerisinde Youtab Girl kapalı kutu olarak dikkat çekiyor. Kızılyıldız ise geçmişten elde ettikleri tecrübelerini burada da kullanmayı hedefliyorlar.

Kadınlar Kategorisi
Kadıköy Bulls Kadıköy Young Bulls Ankara Phrygians
Pax Team Youtab Girl Kızılyıldız

Fotoğraf: Ragbi Lig Derneği

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir