Bu haftasonu başlayacak olan The Rugby Championship’te bu yıl bazı yeni kurallar eklenecek. Bunlardan bazıları daha önceki turnuvalarda da uygulanmıştı. Ancak ilk defa uygulanacak olan kurallar da mevcut.

Bunlardan ilki 50:22 kuralı. Harvey Norman Super Rugby Australia’da da uygulanmıştı. Söz konusu kuralda kendi yarı sahasında atılan atışta rakip 22’sine girerse atan takım hücuma devam ettirebiliyordu. Diğer yandan gol çizgisi drop outu ile kırmızı kart sonrası 20 dakika bir kişi eksik kalma kuralı da The Rugby Championship’te uygulanacak.

Yeni gelecek kurallarda ilki “Uçan Takoz” uygulaması. Bu kuralda üç oyuncunun önceden minik bir scrum oluşturmasına ceza uygulanacak. Bir diğer kuralda ise oyuncuların kontağa girmeden önce bir oyuncunun önceden kilitleme potansiyeli olarak değerlendirebilecek. Ancak söz konusu oyuncunun ilk gelen oyuncu için uygulanan kurallara uygun olması gerekiyor.  Son gelen Jackler’ın güvenliği kuralı ise vücudun alt uzuvlarına hedef alan ve o uzuvları indirmek için yapılan hareketlere yaptırım getirilmesi planlanılıyor.

The Rugby Championship’te ilk hafta maçları Cumartesi günü oynanacak. İlk olarak TSİ 10:00’da Yeni Zelanda – Avustralya maçıyla şampiyona başlayacak. Ardından saat 18:00’de Güney Afrika ile Arjantin karşı karşıya gelecek.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir