Fotoğraf: Mike Lee - KLC fotos for World Rugby

Bu yazı dizimizde kadın millilerimizin Yedili Ragbi Kadınlar Avrupa Şampiyonası’ndaki rakiplerden bazılarını yakından tanıyacağız. Zira bu takımlar aynı zamanda HSBC SVNS’ta boy gösteriyor ve bu takımlardan ikisi bizzat bizimle aynı grupta yer alıyor. (Toplamda dört takım var.) Fransa ve İrlanda’yı zaten kendi grubumuzda olduğunu söylemiştik. Diğer yandan İspanya B Grubu’nda yer alıyor. Büyük Britanya ise C Grubu’nda boy gösteriyor.

Dilerseniz daha fazla uzatmadan HSBC SVNS’ta Singapur ayağı öncesi son puan durumuna göz atalım.

P P
1)        Yeni Zelanda 106 7) İrlanda 54
2)        Avustralya 106 8) Büyük Britanya 33
3)        Fransa 88 9) Brezilya 31
4)        ABD 82 10) Japonya 24
5)        Kanada 72 11) Güney Afrika 19
6)        Fiji 54 12) İspanya 15

Bunların içerisinde yedi takım, Madrid’e şampiyonluk için gitmeyi garantilemiş durumda. Büyük Britanya ilk sekize kalmak için Singapur’a gitmenin yollarını arıyor. İspanya ise en yakın rakibin 16 puan gerisinde. Bu nedenden dolayı kendi evinde 2024 HSBC SVNS Elemeleri’ne gitmesi muhtemel görünüyor.

Bu haftasonu oynanacak maçlar, ülkemizde RugbyPass TV’den ücretsiz olarak canlı yayınlanılıyor. Maçların bu adres üzerinden canlı olarak takip edilebilir. Ayrıca RugbyPass TV yayınları iOS ve Android’de Smart TV platformlarının yanı sıra mobil uygulamaları mevcut. Dileyenler App Store ve Google Play Store uygulamarında RugbyPass TV uygulamalarını taratabilirler.

Daha fazla uzatmadan ilk olarak grubumuzdaki takımlardan başlayalım:

FRANSA

Johanna Grisez

Lili Dezou

Caroline Drouin

Anne-Cecile Ciofiani

Lou Noel

Yolaine Yengo

Carla Neisen

Chloe Pelle

Camille Grasineau

Ian Jason

Chloe Jacquet

Mathilde Coutouly

Valentine Lothoz

HSBC SVNS’taki kadrosunu Kadınlar Yedili Ragbi Avrupa Şampiyonası’nda da sürerler mi? Onu bilmiyoruz. Ancak HSBC SVNS kadrosunu sürmeleri durumunda özellikle Anne-Cecile Ciofiani ve Caroline Drouin’e dikkat etmelerini tavsiye ediyoruz. Bunlardan Caroline Drouin, bu sezon 26 maça çıkmış ve bir try kaydetmesine karşın 91 puan üretmiş durumda. Genelden vuruşlardan puan çıkarmaya çalışmakta. Anne-Cecile Ciofiani ise try yollarında dikkat çekiyor. Bu sezon 30 maça çıkan Ciofiani, bu maçlardan 28 try kaydetti.

Fransa’nın bu sezondaki kariyerine baktığımızda bir üçüncülük ve iki ikincilik başarısı görülüyor. Ancak son iki ayak olan Los Angeles ve Hong Kong etaplarında fazla varlık gösteremeyen Fransa’nın ilk ikiye girme ihtimali bulunmuyor. Şu anda ABD ve Kanada’ya karşı üçüncülük mücadelesi veren Fransa, Madrid’e moralli gitmek istiyor. Kendileri Singapur yolculuğuna B Grubu’nda başlayacak. Bu grupta Alev Kelter’li ABD’nin yanı sıra Japonya ve Güney Afrika ile mücadele edecek.

İRLANDA

Stacey Flood

Eve Higgins

Natasja Behan

Kate Farrell McCabe

Beibhinn Parsons

Emily Lane

Katie Heffernan

Amee Leigh Murphy Crowe

Lucy Rock

Aoibheann Reilly

Vicky Elmes Kinlan

Megan Burnes

Erin King

Daha önceki yıllarda erkek millilerimiz, 2015 yılında Yedili Ragbi Avrupa C Kümesi’nde İrlanda ile iki defa karşılaşmıştı. Bunlardan ilkinde İrlanda’ya 43-5 mağlup olan millilerimiz, yarı finalde yeniden İrlanda ile karşılaşmıştı. Ancak bu sefer İrlanda’ya 41-0 mağlup olmuştu. O dönem World Rugby’e üye olamayan millilerimiz, bu nedenden dolayı B Kümesi’ne dahil olamayınca World Rugby’e üyelik sürecimiz hızlanmıştı. Hızlanan üyelik sürecimiz sonucunda ilk olarak 2020 yılında gözlemci üye statüsüne kavuşan Türkiye, geçtiğimiz yılda ise tam üye statüsüne ulaştı.

Bundan dokuz yıl sonra, bu sefer de kadın millilerimiz İrlanda karşısına çıkacak. Bu konuda dört oyuncu sayı konusunda dikkat çekiyor. Eve Higgins’in yanı sıra Beibhinn Parsons ve Amee Leigh Murphy Crowe try yollarında öne çıkıyor. Lucy Rock ise ek sayı ve penaltı atışlarıyla tanınıyor. Bunlardan Crowe, kariyerinde 218 HSBC SVNS maçına çıkması nedeniyle kadroda bulunan oyuncular içerisinde kariyerinde en fazla çıkan oyuncu durumunda. Onu sadece beş maç eksiğiyle Rock takip ediyor.

İrlanda, bu sezon genel anlamda orta – alt sıralarda demir dokudu. Ancak Perth ayağına ayrı bir parantez açmak gerekiyor. O ayakta Avustralya ve Büyük Britanya’yı da geride bırakan İrlanda, etabı zaferle kapatmıştı. Kendileri, Singapur ayağında İspanya ile birlikte A Grubu’nda yer alıyor. Bu grupta liderlik mücadelesi veren Yeni Zelanda’nın yanı sıra, üst sıralar için kovalayan Kanada da yer almakta.

BÜYÜK BRİTANYA

Rhona Lloyd

Jasmine Joyce

Shona Campbell

Abbie Brown

Isla Norman-Bell

Heather Cowell

Lauren Torley

Grace Crompton

Emma Uren

Amy Wilson Hardy

Lisa Thomson

Ellie Boatman

Jade Shekells

Bir dönem Dünya Yedili Ragbi Serisi’nde adından söz ettiren, ancak son zamanlarda eski günlerini mumla arayan ve İngiltere’nin yanı sıra İskoçya ve Galler’in birleşmesine karşın fazla başarılı olamayan Büyük Britanya, bu etaba ben de varım demeye çalışıyor. Perth’de aldığı üçüncülük dışında alt sıralardan kurtulamayan Büyük Britanya, bu sefer adını yeniden duyurmaya çalışacak.

Bu etapta Jasmine Joyce’un dışında Ellie Boatman, Emma Uren ve Lisa Thomson, takımdaki en etkili oyuncuların arasında görülüyor. Her oyuncunun skora katkı yapmaya çalıştığı kadroda altı oyuncu en az yedi try yaptı. Bu yönüyle kadronun try yapma fırsatı kovaladığını söylemek mümkün. Bunların arasında Amy Wilson Hardy 218 maça çıkmasıyla dikkatlerini çekiyor.

Büyük Britanya, Kadınlar Yedili Ragbi Avrupa Şampiyonası’nda C Grubu’nda bulunuyor. Ancak millilerimizin çeyrek finale çıkması durumunda rakiplerden birisi olması bekleniliyor. Daha öncesinde Büyük Britanya bileşenlerinden İngiltere, 2022 yılında millilerimizin de mücadele ettiği Kadınlar Yedili Ragbi Avrupa Trofesi’nde yer aldı. Ancak hem Zagreb’te hem de Budapeşte’de yer almasına karşın Türkiye ile maça çıkmadı. (Millilerimiz trofeyi beşinci sırada tamamladı.)

Kendileri, Singapur ayağında C Grubu’nda yer alacak. Bu grupta Brezilya ile birlikte çeyrek final mücadelesine çıkacak olan Büyük Britanya, Avustralya ve Fiji’yi de yenerek çeyrek final için avantajlı konuma geçmek istiyor.

İSPANYA

Zahia Perez

Juana Stella

Claudia Perez Perez

Lide Erbina

Eva Aguirre Diaz

Beatriz Dominguez

Maria Calva

Paula Requena

Amaia Erbina

Marta Cantabrana Gil

Jimena Blanco-Hortiguera

Olivia Fresneda

Amalia Argudo

Bu sezon büyük umutlarla HSBC SVNS’a adımını atan, ancak Vancouver’da aldığı sekiz puanın dışında fazla varlık gösteremeyen İspanya, bu etapta kendi prestijini ortaya koymak istiyor. Üç etapta son sırayı alan İspanya, bu sefer matematiksel olarak var olan ilk sekiz umudunu diri tutmakla beraber, HSBC SVNS Elemeleri’ne katılırsa da iyi bir şekilde hazırlama gayretinde.

Bu kadro içerisinde en fazla tryı yapan oyuncu, altı try ile Marta Cantabrana Gil. Bu sezon 29 maça çıkan 20 yaşındaki oyuncu, yedili ragbi konusunda geleceği açık yönünü sergilemeye çalışıyor. Diğer yandan en fazla forma giyen oyuncu Amaia Erbina. HSBC SVNS kariyerinde 174 maça çıkan Erbina, oyun hafızasıyla takıma yön vermeye çalışmakta. Kendisini de 163 maçla Jimena Blanco-Hortiguera Pedrero takip etmekte.

Kendileri, grupta İrlanda, Kanada ve Yeni Zelanda ile birlikte A Grubu’nda yer almakta.

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir