Autumn Nations Cup, Aviva Stadium, Dublin 13/11/2020 Ireland vs Wales Ireland's Ronan Kelleher celebrates during the game with Andrew Porter and Caelan Doris Mandatory Credit ©INPHO/Laszlo Geczo

Sonbahar Uluslar Kupası’nda kupanın açılış maçında İrlanda, Aviva Stadyumu’nda Galler ile karşılaştı. Bu maçta İrlanda ilk yarıda zorlansa da, özellikle ikinci yarının sonlarına doğru üst üste bulduğu sayılarla maçı 32-9 kazanmayı başardı. Böylece kariyerlerindeki 150. test maçına çıkan Alun Wyn Jones ve 100. test maçına çıkan George North’un elleri boşta kaldı.

Maçta ilk sayı İrlanda’dan geldi. Galler’in hatası sonrasında penaltı kazanan İrlanda, Jonathan Sexton ile 3-0 öne geçti. Ardından lineout’tan yaptığı atağında penaltı kazanan Galler, Dan Biggar ile skoru eşitledi. Maçın 23. dakikasında scrumdan atağını başlatan İrlanda, Quinn Roux ile try bulmayı başardı. Sexton’un ek sayısının ardından skor 10-3’e geldi. Bundan beş dakika sonrasında da Galler’in lineoutunun ardından Leigh Halfpenny topu tutma konusunda sorun yaşayınca İrlanda yeniden penaltı kazandı ve bunu iyi değerlendirerek skoru 13-3’e getirdi. Bundan bir kaç dakika sonrasında da Galler, scrumdan penaltıyı kazandı ve bunu iyi kullanarak farkı yedi sayıya indirdi. Sexton’ın yerine oyuna dahil olan Billy Burns, ilk yarının sonlarına doğru bulduğu penaltıyla ilk yarıyı 16-6 önde kapattı.

Embed from Getty Images

İkinci yarının başlarında Galler penaltıyı kazanmayı başardı. Ancak penaltıyı kullanan Halfpenny’nin topu kısa kaldı. Bundan yalnızca bir kaç dakika sonra Galler yine penaltıyı buldu, Halfpenny de bu sefer atışta isabet kaydetti. Burns’ün penaltısıyla İrlanda farkı yeniden 10 sayıya çkardı. Bir ara Galler İrlanda 22’sine geçip try bulmak konusunda yaklaşsalar da bu şansı iyi kullanamadılar. Maçın 65. dakikasına gelindiğinde İrlanda atağa başlar ve Galler bunu savunmaya çalışırken hata yapınca İrlanda penaltıyı kazanır. Penaltıyı iyi kullanan Conor Murray, farkı 13 sayıya çıkarır. Penaltıyı Murray kullanır, çünkü Burns sakatlığı nedeniyle oyundan alınmıştı. Maçın 72. dakikasında Murray, bir penaltı atışını daha sayıya çevirdi. Maçın son dakikasında ise İrlanda, scrumdan yararlanarak atağa kalktı. Bu atağını tamamlayan James Lowe, çıktığı ilk maçta try bulmayı başardı. Tryın ardından gelen ek sayıyı iyi değerlendiren Murray de maçın skorunu belirledi.

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir