Türkiye Ragbi Federasyonu, Amerikan Futbolu/Korumalı Futbol dışında bünyesinde bulundurduğu tüm branşların reglamanlarını yayınladı. Buna göre liglere/şampiyonalara katılmak online sisteme taşınırken, şampiyonalara katılmak isteyen takımların 1 Şubat 2021’e kadar başvurularını tamamlamaları gerekecek.

Söz konusu başvurular bu adres üzerinden yapılacak. ikinci kademe antrenörlerin kayıt olup başvurabileceği bu sistemde takımlar, sisteme belli belgelerini istemekte. Bunlar ise şu şekilde olacak:

  • Sporcu ve kulüp taahhütnameleri
  • 18 yaş altı sporcular için sporcu aile muvafakatnamesi
  • İkinci kademe antrenör ile yapılan sözleşme nüshası
  • Kulüp üst yazısı
  • Kulüp karar defterinin nüshası (2021 sezonu ve antrenör kararı)
  • Esame listesi
  • Antrenör belgesi

Bu sezon getirilen en önemli kural çekilme maddesiyle ilgili. Bu konuda daha sert bir tutum alan Türkiye Ragbi Federasyonu, sebebi her ne olursa olsun çekilen takımları bir daha ilgili kategoriye sokmama kararı aldı. Ayrıca çekilen kulüpler 10 bin TL para cezası ödeyecek. Bir diğer kural da reklam ve sponsorluk meseleleriyle ilgili. Bu yeni görülen kuralla ilgili olarak formalarında yeni bir sponsoru koymadan önce federasyondan izin almaları gerekecek. İzinsiz yeni sponsor (veya reklam) bulundurulması yasaklanmış durumda.

Yeni görülen kurallardan üçüncüsü ise doping ile mücadeleyle ilgili. Bu yeni konulan kurala göre Türkiye’deki bir federasyonun sporcusu olmayan, ancak Dopingle Mücadele Komisyonu’na kayıtlı doping kontrollerinin yükümlülüklerini yerine getiren bir kişi kendi federasyonun bir sporcusu olup en az 12 ay önce doping kontrollerini yaptırmak için hazır bulunmaları gerekecek. Diğer yandan müsabaka yerinde uygulanacak sağlık ve güvenlik tedbirlerinden ev sahibi ekipler sorumlu tutuluyor. Bunlardan ambulans tutarı, yönetim kurulu tarafından belirleneceği tutarı kadarı federasyon karşılayacak.

Öte yandan uygulanan ikinci kademe antrenörlük eğitimlerinden iyi bir sonuç alan federasyon, yeni bir uygulamayı hayata geçiriliyor. Buna göre kadrolarında ikinci kademe antrenörü bulundurma zorunluluğu bulunuyor. Takımlar, yanlarına isterlerse bir adet yardımcı antrenör koyabilirler. Ancak iki antrenörü aynı anda sahada olma zorunluluğu bulunmuyor.

COVID-19 önlemleri nedeniyle deplasman takımlarında oyuncu ve teknik ekip sayısında düzenleme bulunuyor. Buna göre takımlar, standart yetkilendirme boyutu 21 olmakla beraber (18 oyuncu ve üç teknik ekip) takımlar gerekli görebildikleri takdirde daha fazla personeli takımda bulundurabilir. COVID-19 yöneticileri, ligden/şampiyonadan iki hafta öncesinde buluşarak COVID-19 ile ilgili izolasyon planlarını detaylandıran belgeyi sunmaları gerekecek. Ayrıca her iki taraf da maçtan üç gün önce COVID-19 testi yapmaları ve çıkan sonuçlarını federasyona mail olarak yollayıp diğer tarafla irtibata geçmeleri gerekiyor.

TÜRKİYE ERKEKLER RAGBİ LİGİ

Takım sayısına bağlı olarak gerçekleştirecekleri ligde takımlar birbirleriye birer defa karşılaşacak. Play-Off aşamasının olmadığı ligde tüm maçlar oynandıktan sonra ilk sırayı alan takım şampiyonluğunu ilan edecek. Normalde takımlar, maç kadrosuna 22 oyuncuyu dahil edebiliyor. Ancak eğer söz konusu kulüp yedili ragbide de yer alıyorsa esame listesinde en az 25 oyuncu bulundurmaları gerekecek. Takımda 2004 ve 2005 doğumlulardan en fazla dört oyuncu kadrolarında yazılabiliyor. Bunun dışındaki tüm oyuncular en az 2003 doğumlu olma zorunluluğu var.

TÜRKİYE YEDİLİ RAGBİ ERKEKLER LİGİ & TÜRKİYE YEDİLİ RAGBİ KADINLAR LİGİ

Bu ligde ilk iki etabı normal etap şeklinde giderken, bu iki etaptan çıkacak sonuçlara göre yarı final ve final maçları oynanacak. Yarı final ve final maçlarının oynanması ilk etaba katılan takım sayısına bağlı olacak. Eğer ilk etaba katılan takım sayısı beşten az olursa ilk üç etap normal şekilde devam edecek ve genel klasmanda ilk iki sırada bulunan takımlar final etabına katılmaya hak kazanacak.

Bu liglerde takımlar 10 ile 12 arasında oyuncu çıkarabilecek. Bu kadrolardan 2004 doğumlu sporculardan dört kişiye kadar kadroda bulundurma hakkı bulunuyor. Geride kalan oyuncular 2003 ve öncesinde doğmaları gerekiyor.

TÜRKİYE YEDİLİ RAGBİ U20 ŞAMPİYONALARI

Bu ligde takımlar, 2001-2003 yılları arasında doğan oyuncularla şampiyonaya katılacaklar. İki etaptan oluşacak bu şampiyonada takımlar, katılacak takım sayısına göre federasyonun belirleyeceği formatta şampiyona mücadelesi verecekler. Bu maçta 2000 doğumlu sadece bir oyuncuyu oynatabilecek. Diğer oyuncular 2001-2003 yılları arasında doğmuş olmaları gerekir.

Kaynak: Türkiye Ragbi Federasyonu. Kayıt başvurularıyla ilgili bilgilerini bu sayfadan, reglamanlarla ilgili bilgileri de bu sayfadan bulabilirsiniz.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir