Japonya Ragbi Futbol Birliği (JRFU), geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamada yeni lig sistemini hayata geçirileceğini duyurdu. Japonya Ragbi Top Lig’in yerini alacağı bu yeni sistemde 25 takım üç kümeye ayrılacak.

Bu üç kümeye yerleşim, Haziran 2021’de açıklanacak. Aynı zamanda liglerin adlarının da belli olacağı Haziran 2021’in ardından takımlar, yeni lige hazırlanmak için çalışmalara başlayacak. Yeni sistemi Ocak 2022’de başlayacağı Japonya’daki ragbi kümeleri sisteminde normal sezon 21 hafta sürecek. Mayıs 2022’den itibaren küme düşme – çıkma maçlarının yanı sıra sınır ötesi takımlarıyla yapılacağı maçlar oynanacak.

Bu 25 takımdan 12’si en üst basamak olan 1. Küme’ye ayrılacak. Bu kümede takımlar altı takımlı iki konferansa ayrılacak ve toplamda 16 maç yapacak. Bu maçlarda takımlar, kendi konferanslarındaki takımlarla ikişer defa, diğer konferanstaki takımlarla da birer defa karşılaşacak. Bu maçların sonunda en üst sıradaki takımlar sınır ötesi takımlarla maçlar yapacak.

Embed from Getty Images

Bu 12 takımın dışındaki takımlardan yedisi de 2. Küme’de mücadele edecek. Bu mücadelede takımlar, ilk olarak birbirleriyle ikişer defa maç yapacak. Ardından da sıralamalara göre takımlar ikiye ayrılacak. Normal sezonun ardından ilk dört sırayı alan takımlar birbirleriyle bir defa daha oynayarak şampiyonluk için mücadele ederken, son üç sırayı alan takımlar da kendi aralarındaki sıralamalar yapacak. Bu turun ardından ilk dört sıradaki takımlar, 1. Küme’de normal sezonu son dört sırada tamamlayan takımlarla küme düşme – çıkma maçlarını oynayacak. Son üç sıradaki takımlar da 3. Küme’de normal sezonu ilk üç sırada tamamlayan takımlarla 2. Küme’de kalmak için sahaya çıkacak.

Geride kalan altı takım ise 3. Küme’nin iskeletini oluşturacak. Bu kümede takımlar, birbirleriyle içeride ve dışarıda olmak üzere iki defa karşılaşacak. Bu maçların tamamlanmasının ardından ilk üç sırada tamamlayan takımlar, 2. Küme’de son üç sırada tamamlayan takımlara karşı 2. Küme’ye çıkma mücadelesi verecek.

Kaynak: (C) Japan Rugby Football Union

Fotoğraf: Clive Rose – World Rugby via Getty Images

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir