Dünya Ragbi Federasyonu (World Rugby), Temmuz ve Kasım dönemi testlerinin geleceğiyle ilgili olarak yeni bir karara imza attı. Buna göre şu anki format 2023’e kadar yürürlükte olacak.

Söz konusu kararda oyuncu sağlığı ve Dünya’daki ragbi rekabeti göz önüne alındı. Buna göre söz konusu yeni turnuvaların bu iki kıstasa bağlı olarak değerlendirilecek. Bunlarda takvim bazına gelindiğinde, yapılacak turnuvalarda erkeklerde düzenlenen Ragbi Dünya Kupası ve British & Irish Lions Turu’na bağlı kalınması gerekiyor. Buna göre yeni turnuvalar Ragbi Dünya Kupası yıllarında yapılamayacak. British & Irish Lions Turu’nda ise bu tur için uygun olarak düzenlenecek. (Hatırlanacağı üzere her Ragbi Dünya Kupası ile British & Irish Lions turu arasında iki yıl ara bulunuyor.)

Diğer yandan söz konusu turnuvaların temel amacı sporcu refahını geliştirmek, kulüp – ülke ilişkilerinde dengeyi oturtmak, seyahatin yanı sıra dinlenme ve antrenman planlarını optimize etmek ve bunu yaparken ulusal – uluslararası turnuvalarda buna bakılarak yeni diyalog oluşturması gerekecek. Ayrıca bu turnuvaların gelişmekte olan ülkelere büyük fırsatlar sunması, Dünya ragbisindeki rekabeti arttırmalı ve yeni ticari gelirlerin sağlanması gerekecek.

Fotoğraf: Richard Heathcote – World Rugby via Getty Images

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir