2021 Guinness Six Nations Championship Round 1, Principality Stadium, Cardiff, Wales 7/2/2021 Wales vs Ireland Wales' Leigh Halfpenny and Dan Biggar celebrate after the game Mandatory Credit ©INPHO/Tommy Dickson

Altı Ulus Şampiyonası’nda haftanın kapanış maçında Galler, İrlanda’yı 21-16 mağlup etti. Böylece Galler sezona galibiyetle başladı ve haftayı ikinci sırada tamamladı.

Maçta Peter O’Mahony rakibe yaptığı faul nedeniyle 13. dakikada kırmızı kart gördü. Böylece kendisi, Altı Ulus Şampiyonası tarihinde kırmızı kart gören ilk İrlandalı oldu. Bu kırmızı kart sonrasında Galler avantaj elde etmeye başladı. Leigh Halfpenny’nin bulduğu penaltılarla Galler maçta 6-0 öne geçti. Ancak İrlanda kendilerini toparlamayı başardı ve ilk olarak Jonathan Sexton’ın penaltılarıyla skoru eşitledi. Ardından Tadhg Beirne’nin tryı ile Sexton’ın ek sayısı sonrasında İrlanda, ilk yarıyı önde kapattı.

Maçın ikinci yarısında ise Galler’in geri dönüşüne tanıklık edildi. İlk olarak George North’un tryıyla fark iki sayıya indi. Ardından Louis Rees-Zammit’in bulduğu try ile Galler maçta ilk defa öne geçti. Halfpenny’nin kullandığı ek sayının ardından Galler farkı beşe çıkardı. Daha sonraki dakikalarda Galler’İn bulduğu penaltıyı Halfpenny iyi değerlendirerek skoru 21-13’e getirdi. Maçın son dakikalarında İrlanda’da try atakları sıklaştı. Sexton’ın HIA protokolü nedeniyle oyundan çıkmasının ardından Freddie Burns penaltı kullandı ve farkı beşe indirdi. Kalan dakikalarda her iki takım da atağa kalktı, ancak sonuca ulaşamadan maç sona erdi.

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir