Ragbi dünyası, Cameron Smith’in ardından bir yeni emeklilik haberine daha şahit oldu. Buna göre ragbi birliği ve ragbi ligin yıldızlarından Sonny Bill Williams, ragbi birliği ve ragbi lig kariyerini noktaladığını duyurdu.

Her iki kodda da büyük sansasyonel hareketlere imza atan Sonny Bill Williams, ragbi kariyerine ragbi ligde başladı. İlk olarak Canterbury Bankstown Bulldogs’ta dört yıl oynayan Williams, kariyerinin ilk yılında NRL şampiyonluğunu elde etti. 2008 sezonunun ortasında Toulon’a geçen Williams, iki sezon sonrasında Super Rugby’e geçti. Ligde ilk sezon Crusaders’ta mücadele eden Williams, daha sonra Chiefs’ta yer almaya başladı. Chiefs formasıyla da bir Super Rugby şampiyonluğu elde etti.

2013 yılında ise yeniden NRL yolunu tutmaya başladı. Sydney Roosters’ta iki yıl mücadele eden Williams, bu dönemde bir NRL şampiyonluğu yaşadı. Ayrıca Williams, 2013 Ragbi Lig Dünya Kupası’nda Yeni Zelanda formasını giydi. Ardından yeniden Super Rugby ekiplerinden Chiefs’a dönen Williams, İngiltere’de düzenlenen 2015 Ragbi Dünya Kupası’nda Yeni Zelanda formasıyla yer aldı ve orada zafer yaşadı.

Dünya Kupası’nın ardından Williams, yedili ragbide çalışmalara başladı. İlk olarak Yedili Ragbi Dünya Serisi’nde görev yapan Williams, ardından Rio 2016’da Yeni Zelanda’yı temsil etti. 2017’de Blues’a geçen Williams, orada da 19 maça çıktı ama orada pek de umduğunu bulamadı. 2020 yılında görkemli bir törenle Kanada temsilcisi Toronto Wolfpack kadrosuna dahil oldu. Ancak takımın yönetim anlamındaki sıkıntıları onun İngiltere Süper Ligi’ndeki macerasını kısa tutmasına neden oldu. Arada geçen boşlukta kendisi, eski takımı Sydney Roosters’ın yolunu tuttu. Orada beş maça çıkan Williams, en azından Sydney Roosters ile Play-Off yüzünü görmüş oldu.

Fotoğraf: David Ramos – World Rugby via Getty Images

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir