Autumn Nations Cup, Aviva Stadium, Dublin 13/11/2020 Ireland vs Wales Ireland's James Lowe scores their second try Mandatory Credit ©INPHO/Dan Sheridan

Dünya Ragbi Federasyonu (World Rugby), beyin sarsıntıların oranını azaltmak amacıyla yeni kuralı faaliyete geçirdi. Bu yeni kurala göre boğaz ve boyun da dahil olmak üzere başa yapılan hamlenin faul olup olmadığına bakılacak. Söz konusu kural Altı Ulus Şampiyonası’nda hali hazırda uygulanıyordu.

Bu kapsamda faullük bir durum yoksa hakem oyuna devam edebilecek. Ancak faul olduğu takdirde tehlikenin derecesine bakılacak. Düşük riskte oyuncu rakibe penaltı kazandıracak. Orta riskte bunu yapan oyuncu sarı kart gösterilirken, yüksek riskte ise hakem oyuncuyu kırmızı kartla oyun dışına atacak.

Ancak bazı konularda hafifletici sebep olarak sayılma ihtimali bulunuyor. Görüş hizası, kontrol düzeyi, aniden ve önemli hareketlenme ya da düşürme, bariz şekilde ağırlığını değiştirme ve pasif veya dinamik olarak dik pozisyonda hakem, kararını bir tık altına verebilir. Bu durumda kırmızı kartlık durum sarı karta, sarı kartlık durum ise penaltı atışına çevrilebilir. Ancak doğrudan kırmızı kartlıktan penaltıya çevirme durumu söz konusu olmuyor.

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir