2021 Guinness Six Nations Championship Round 5, BT Murrayfield Stadium, Edinburgh, Scotland 20/3/2021 Scotland vs Italy Italy's Sebastian Negri competes in the air with Nick Haining of Scotland Mandatory Credit ©INPHO/Ryan Byrne

Altı Ulus Şampiyonası’nda süper haftasonunun ilk maçında İskoçya, İtalya’yı 52-10 mağlup etti. Böylece İskoçya’nın şampiyonada puanını 11’e çıktı. İtalya ise puansız olarak şampiyonayı son sırada tamamladı. Bu mağlubiyet, İtalya’nın şampiyonada üst üste aldıkları 32. mağlubiyet oldu. Üst üste altıncı defa son sırada kalan İtalya, üst üste üç sezonda şampiyonayı puansız kapattı.

Maçta İtalya hızlı başlamıştı. Luca Bigi’nin tryıyla başlayan İtalya, Paolo Garbisi’nin ek sayı atışıyla farkı yediye çıkardı. İskoçya’nın buna cevabı David Cherry’nin ve Duhan van der Merwe’nin tryı ile Stuart Hogg’un ek sayısından geldi. Bundan bir kaç dakika sonra Garbisi’nin penaltısıyla İtalya farkı azalttı. Yine de bu durum kısa sürdü. Federico Mori’nin gördüğü sarı kartla İtalya 14 kişi kalınca İskoçya avantaj elde etti. Bunu iyi değerlendiren İskoçya, Darcy Graham’ın tryıyla farkı daha da açtı. İlk yarının ilerleyen anlarında Huw Jones’un tryı onlara bonus puanını getirdi.

Maçın ikinci yarısında Cherry, kendisinin ikinci tryına imza attı. Maçın ilerleyen dakikalarında İskoçya hakimiyetini daha da arttırdı. Çünkü Sebastian Negri ve Monty Ioane’nin gördükleri sarı kartlar, İtalya’nın 13 kişi kalmasına neden oldu. Bu dakikadan sonra daha da rahatlayan İskoçya, Scott Steele ile Sam Johnson’ın trylarıyla farkı daha da açtı. Duhan van der Merwe’in son dakikalarda bulduğu try ile de maçın perdesi kapanmış oldu. Stuart Hogg da ikinci yarıda kullandıkları ek sayıların tamamını sayıya çevirdi.

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir