Super Rugby Trans-Tasman’da bu hafta başlayacak maçlar öncesinde kurallar konusunda gelişmeler yaşandı. Buna göre kendi ülkelerinde uyguladıkları yeni kurallar içerisinde bazıları çıkartıldı.

Bu kapsamda bu sezon uygulanan “kaptan itirazı”nın yanı sıra normal sürede berabere sonuçlanan maçlarda uygulanan altın puan sistemi kaldırılıyor. Kaptan itirazının yerine herhangi bir şey gelmeyecek. Normal sürede berabere biten maçlarda ise berabere bitmiş kabul edilecek. Sadece final maçında berabere bittiği durumlarda uzatmalar oynanacak. HNSRA’da uygulanan 50-22 ile 22-50 olayları Trans-Tasman’da geçerli olmayacak kurallar arasında. Ayrıca maç başlarken ve oyuna yeniden başlarken uygulanan zaman limiti de Trans-Tasman’da olmayacak.

Diğer yandan Avustralya ve Yeni Zelanda yönetimleri, belirli kurallarının Trans-Tasman’da da uygulanmasını kararlaştırdı. Buna göre kırmızı kart gören oyuncuların yerine oyuncu alınması kuralı burada da geçerli olacak. Kırmızı kart gören oyuncu daimi olarak soyunma odasına gidecek. Ancak takım, kırmızı kart çıktıktan 20 dakika sonra oyuncu sokabilecek. Öte yandan Gol çizgisindeki drop-out olayı da Trans-Tasman’da devam edecek. Bu konuda yetkililer, bu kuralın oyunda daha fazla heyecan kattıklarını tespit ettiler.

Fotoğraf: Flickr / Stewart Baird Photography

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir