Avrupa Ragbi Challenge Kupası’nda 2020-21 sezonunun şampiyonu belli oldu. Buna göre şampiyon, rakibi Leicester Tigers’ı 18-17 mağlup eden Montpellier oldu. Böylece kendileri, beş yıllık aranın ardından yeniden Challenge Kupası şampiyonluğuna ulaştı.

Oldukça sert geçen bu maçta George Ford penaltı kullanarak öne geçse de, Vincent Rattez’in köşede bulduğu try ile Montpellier’in öne geçmesini sağladı. Benoit Paillaugue’nin ek sayısıyla skor 7-3’e gelirken, yine aynı kişinin kullandığı penaltıyla fark yediye çıktı. Leicester Tigers’ın kullandığı maulda ihlal eden Alexandre Becognee sarı kartla takımını 10 dakikalığına 14 kişi kaldı. Bu durumunu avantaja çeviren Leicester Tigers, Harry Wells’in tryıyla farkı azalttı. Bu tryda Leicester Tigers, maulda rakibi metrelerce sürükledi. Ardından da savunmaya rağmen try bulmayı başardı. Bu trydan sonra Ford’un kullandığı ek sayıyla eşitlik sağlandı. İlk yarının son dakikasında Montpellier’in kullandığı penaltı sonuçsuz kalınca, ilk yarı 10-10’luk eşitlikle sona erdi.

Maçın ikinci yarısı başladığında Montpellier yeniden bir kişi eksik kaldı, zira Guilhem Guirado, tackleda ihlal yaptığı gerekçesiyle sarı kart gördü. Leicester Tigers, scrum sırasında gösterdiği atakla try çizgisini aştı ve Jasper Wiese ile tryı buldu. Ford’un ek sayısıyla da fark yediye çıktı. Ancak Montpellier bu try karşısında pes etmedi. Kazandığı penaltıyla farkı dörde indiren Montpellier, Johan Goosen’ın tryı ile de maçta yeniden öne geçti. Paillaugue bu trydan sonra gelen ek sayı atışını kaçırdı. Bu trydan sonra Leicester Tigers bir drop gol denemesi yaptı ama başarılı olamadı. Handre Pollard’ın penaltı kaçırdığı maçta Montpellier, süre dolduktan sonra fazla uzatmadı ve topu dışarıya atarak maçı bitirdi.

Fotoğraf: EPCR

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir