Avrupa Ragbi Şampiyonlar Kupası’nda 2020-21 sezonunun şampiyonu, La Rochelle’i 22-17 mağlup eden Toulouse oldu. Böylece Toulouse Şampiyonlar Kupası’nda beşinci zafere ulaştı. Bu zafer aynı zamanda Toulouse’u Şampiyonlar Kupası’nda en fazla şampiyonluğa ulaşan takım haline getiriyor. Daha önce şampiyonluk sayısı konusunda Leinster ile aynı ünvanı taşıyorlardı.

Maçın geneline bakıldığında her iki taraf da birbirlerini açığını bulmaya çalışmasına tanıklık edildi. Ancak bu konuda La Rochelle’in tecrübesizliği fazlasıyla göze çarpıyordu. Her ne kadar Top 14’te birbirleriyle karşılaşsa da Toulouse’un artan ataklarına engel olamadılar. Maçın sonlarına doğru try bulsalar da gerisini getiremediler. Öte yandan maç boyunca La Rochelle, bir kişi eksik kalmayı fazlasıyla hissetti. Çünkü Levani Botia, Maxime Medard’a tehlikeli bir şekilde kafasına doğru charge yaptığı gerekçesiyle kırmızı kart gördü.

Maç boyunca her iki taraf da bir çok defa trya çok yaklaştılar ama her defasında çeşitli nedenlerle trya ulaşamadılar. Maçlarda yapılan trylardan bazıları video hakem tarafından geçersiz sayıldı. La Rochelle’in bir try girişiminde topu elinden kaçırmasıyla Toulouse karşı atağa geçmeye çalıştı. Geçerli olan tryların ilkinde Toulouse, rakibin açığını bulup atağa geçti ve Juan Cruz Mallia ile tamamlayıp tryı buldu. Diğerinde ise La Rochelle, scrumdan maule dönen hücumda Tawera Kerr-Barlow ile try yaptı.

La Rochelle: 17 | Try: Tawera Kerr-Barlow. Ihaia West: Dört penaltı

Toulouse: 22 | Try: Juan Cruz Mallia. Romain Ntamack: Beş penaltı ve bir ek sayı

Finalin ardından Antoine Dupont, katılımcıların oylarıyla EPCR Yılın Avrupalı Oyuncusu seçildi. 30 bin kullanıcının kullandığı oylarda kendi takımından Jerome Kaino ve Julien Marchand, La Rochelle’den ise Gregory Alldritt ve Will Skelton’ı geride bıraktı. Ayrıca finalde gösterdiği performansla François Cros, Şampiyonlar Kupası Maçın Yıldızı seçildi.

Fotoğraf: EPCR

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir