Daha önceki zamanlarda trans birey meselesi dünya sporunda bir çok tartışmalara konu olmuştu. Trans erkekler fazla değinilmedi ama trans kadınlar meselesi sıkça tartışılan bir olgu haline geldi. Özellikle bazı branşlarda kadınlarda sert tepki olduğu haberleri geldi.

Bu kapsamda trans kadınlarla ilgili yeni gelişme geçtiğimiz haftalarda Fransa Ragbi Federasyonu’ndan geldi. Kendileri, geçtiğimiz hafta yaptıkları açıklamada katılımcılığa önem verdiklerini ve bu nedenden dolayı trans kadınlarını liglerde oynatabileceklerini açıkladı. Bu kararla ragbi dünyasında önemli bir yer teşkil etmiş, Türkiye medyasında ise hatrı sayılır bir şekilde yer almıştı. Bu karar, aynı zamanda World Rugby’nin bunla ilgili karara aykırı olduğu anlamına geliyor. Zira World Rugby, trans erkeklerini maçlarda yer alabileceğini belirtirken, trans kadınların maçlara katılmalarını güvenli ve adaletli olamayacağını düşünmekte.

Söz konusu izin önümüzdeki sezondan itibaren geçerli olacak. Oybirliği ile alınan kararda maçlara katılacak trans kadınların son 12 ay iiçerisinde yaptırdıkları hormonal raporlarını federasyona iletmelerini, bu raporda ise testosteron oranını litrede 5 nanomol’ün üzerinde olmamaları gerekiyor. Kendileri hali hazırda gaylerin ragbideki yeri baya sağlam olmasıyla bilinir. Ancak trans kadın konusunda bir adım atılmamıştı.

Bu konuda Dünya ragbisinde daha önce denemeler olmuştu. Ancak World Rugby kuralları kapsamında bir çok federasyon bu konuda geri adım atmıştı. İngiltere ragbisi buna en iyi örnek teşkil ediyor. ABD ragbisinde ise trans kadınların aynı koşulların yanı sıra testosteron konusunda litre başı 10 nanomol arıyorlar.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir