Yıl 2007. O zamanlarda Türkiye’de ragbi yeni tanıtımlara gidiliyordu. Hafızalarımızda ragbi ile amerikan futbolunun karıştırılmaması için konulan yazılar vardı. İnsanlar bu sporu daha yeni yeni öğreniyordu. Öyle ki D Spor adlı kanalda 2007 Ragbi Dünya Kupası maçları yayınlanıyordu. Diğer yandan TV5 Monde’daki ragbi reklamları Digiturk dergilerini süslüyordu.

O sıralarda üç Türk takımı (İstanbul Ottomans RFK, Bakırköy RK ve Samsun Sharks) ile bir Kıbrıs takımı (Cyprus Pumas), el ele vererek Türkiye Ragbi Ligi’ni oluşturdular. Aradan geçen zaman zarfında yeni takımlar ve yeni rekabetler girdi. Hatta bir dönem lig 12 takımla bile oynanılıyordu.

2013 yılına gelindiğinde artık iki lig bulunuyordu. (1. Lig ve 2. Lig) Diğer yandan duraklama dönemine girildi ve Türk ragbisi için yine problemler baş göstermeye başladı. O zamanlarda mali problemler baş gösteriyordu. En sonunda yeni yönetimle işler düzene sokulmaya çalışıldı.

Ancak geriye gidiş de o dönemde oldu. İlk olarak 16 takım iki ligde bulunuyordu. Ancak olimpiyatların cazibesine kapılması sonucunda ragbi birliğine katılan takım sayısında ciddi bir azalış meydana geldi. Öyle ki bir süre sonra ikinci lig de kapatılma durumunda kaldı. Bir dönem yedi takımla mücadele ediliyordu. Geçtiğimiz sezon takım sayısı sekize çıktı. Ancak COVID-19 sebebiyle sezon iptal edildi.

Şimdi Türkiye Ragbi Ligi’nde sadece dört takımın katılabildiğini öğreniyoruz. (Hacettepe RK, ODTÜ Ragbi, ANKÜ SK ve Selçuk Kartallar SK) Dahası, 2021 sezonunda Rugby Europe, ragbi birliğinde Konferans ve Gelişim Ligleri maçlarının iptal edilmesinin ardından 2021 sezonunun oynanıp oynanmayacağı bile merak konusuydu.

Aradan geçen 14 yılın ardından herşeyin en başına dönmesi, ragbi birliği severleri pek tatmin etmese gerek. Neticede yedili ragbide olimpik ateş vardır. Ancak izleyicilerin büyük kısmı, asıl keyfi ragbi birliğinde alıyorlar. Bu konuda Ragbi Avrupa Süper Kupa’nın ortaya çıktığı, Japonya Ragbi Lig 1’in doğduğu bu günlerde bu durum, bana göre başlı başına bir hayal kırıklığı. Umarım onbeşli ragbiyi yeniden görmek için bir 52 yıl daha beklemek zorunda kalmayız.

Ergin Özcan

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir