Hatırlayacağımız üzere Doğan Doğan, Türkiye Yedili Ragbi Ligleri’nde mücadele eden Firuzköy SK’nin bilinen isimlerden birisi konumunda. Aynı zamanda sayfamızın editörlerinden olan Doğan Doğan ile hem Firuzköy SK hakkında hem de Türk ragbisi hakkında kısa bir röportaj gerçekleştirdik.

Ergin Özcan: İlk olarak röportajı kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Malumumuz, geçtiğimiz sezonda erkeklerde galibiyet alamadık. Kadınlarda üç galibiyet aldık ve 10 takım içerisinde sekizinci olduk. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Doğan Doğan: Ülkede oyuncudan çok antrenör var. Her ilde onlarca antrenör var. Federasyon antrenör yetiştiriyor ama oyuncu yok, belgeli yüzlerce antrenör var. Altyapıdan, U18’den birkac oyuncu hariç ne kalifiye gelecek vaat eden oyuncu, ne yeni parlayan ekstrem bir oyuncu göremiyorum eskisi gibi. Kişisel değerlendirmeden uzak, tamamen ülkedeki gidişat yönelik bir yanıt vereceğim. Malesef gidişat ileri değil geriye doğru gidiyor. Bir dönem yetişmiş deneyimli, yurtiçi yurtdışı kulüplerde oynayan oyuncularımız mevcutken, birdenbire ülkede (deneyimli deneyimsiz) oyuncuları ileriye doğru yetiştireceğim mantığı ile yola çıkıldı. Yola çıkılan ile yolda alınanlar mühim olan elbette…

Sonuç mu? Defaatle yenilmelere küme, grup düşmelere rağmen aynı vizyonu günümüzde grup sonunculuğuna kadar geldi. Try bile atılamayan maçlar, kriket skorlarına dönmüş ülke ragbi takımına doğru evirildik. Türkiye’nin belkemiğini oluşturan kulüpler var iken, ülke takımını bir seviyeye kadar taşıyan Ottomans, ODTÜ, Kadıköy gibi alt yapı ve deneyimli oyuncu kadrosuna antrenör kadrosuna sahip kulüpler ile iletişim koparılması, oyuncuları ve teknik kadrosundan faydalanılmaması, havuza dahil edilmemesi, Avrupa ve kıta ülkelerinde oynayan Türk oyuncular ile bağların koparılması gibi daha sayacağım bir sürü sebep var arkasında, onlarca ragbi oyuncusunu küstüren bir 2021 sonucu yaşıyoruz. YENİLMEYE ALIŞIYORUZ! Ve kimse sorgulanmıyor, hesap vermiyor!

Ergin Özcan: Peki şimdi Türkiye’ye uzanalım. Firuzköy RK olarak bu yıl hem erkeklerde hem de kadınlarda yedili ragbi liglerine katılıyorsunuz. Peki bu iki etap hakkında bir değerlendirmenizi alabilir miyim?

Doğan Doğan: Firuzköy kadın takımı olarak turnuvaya sakatlık şanssızlığı ile katılım sağladık. İki maç oynayabildik, iki galibiyet aldık. Kadıköy maçımızı sakatlıklar sebebi ile sağlık çalışanlarının incelemesi sonucu oynayamadık. Biz verilen sözümüzü tutuyoruz, finallerdeyiz kupada şanssızlık olmazsa kaptanımız Nermin Cem teslim alacak.

Ergin Özcan: Peki Türkiye Ragbi Ligi’ne katılmamanın gerekçesi nedir? Onu bizimle paylaşabilir misiniz?

Onbeşli ragbi yediliden farklı stratejileri olan kompleks bir oyun. Bu sene pandemi ve çeşitli sebepler ile kulübümüzde oynayacak oyuncu sayısı yeterli değil. Bu yüzden katılım sağlayamayacağız.

Ergin Özcan: Firuzköy SK’nin geleceği hakkında düşüncelerinizi bizlere söyleyebilir misiniz?

Bu sene U18 Erkekler ve U18 Kadınlar alt yapı takımları oluşturarak ülke rugbysine katkı sağlamaya çalışacağız. Maalesef yeni yetişen oyuncu yok denecek seviyede. Bu bir profesyonel spor değil, para kazanılmıyor bildiğimiz üzere. Hobi ve elini taşın altına koyacak çıkar gözetmeksizin alt yapıya emek verecek insan sayısı Ragbi antrenör sayısının %1 kadar bile yok.

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir