Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları’nda yer alan yedili ragbide heyecan, bu gece oynanacak maçlarla başlıyor. Türkiye saatiyle gece yarısı saat 03:00’te başlayacak olan mücadelede erkeklerde ilk grup maçları oynanacak.

İlk günün programı

Rio 2016 altın madalyacıları olan Fiji, maça ev sahibi Japonya karşısına çıkacak. Son altın madalya sahibi bu konuda da iddialı. Ancak ev sahibi Japonya’nın Fiji’ye yenilmeye niyeti yok. Gece programında Büyük Britanya – Kanada, Yeni Zelanda – Güney Kore, Avustralya – Arjantin, Güney Afrika – İrlanda ve ABD – Kenya maçları bulunuyor. Bunların içerisinde Avustralya – Arjantin ve Güney Afrika – İrlanda maçları seansın en önemli maçları olarak dikkat çekiyor.

Sabah 10:30’da başlayacak olan seansta ise Büyük Britanya – Japonya, Fiji – Kanada, Yeni Zelanda – Arjantin, Avustralya – Güney Kore, ABD – İrlanda ve Güney Afrika – Kenya maçları olacak. Güney Afrika – Kenya maçı Afrika derbisi niteliğini taşıyor. ABD – İrlanda ise rekabet aramak isteyen yedili ragbiseverlerin yakından dikkat çekeceği maç olarak dikkat çekmekte.

Erkekler kategorisinde takımlar

Söz konusu şampiyonada erkeklerde Fiji’nin yanı sıra Güney Afrika ve Yeni Zelanda yine favori konumunda her Olimpiyat madalyasına göz diken ABD bu konuda da iddialı olsa da Büyük Britanya, Avustralya ve Kanada takımları onların en büyük rakipleri konumunda. Hong Kong karşısında son dakika tryıyla geçerek Olimpiyat elemelerine katılan Güney Kore kapalı kutu olmasıyla öne çıkıyor. Son beş yılda üç defa Yedili Ragbi Dünya Serisi ayağına katılan Güney Kore, gücünü göstermek istiyor. Ancak bu konuda turnuvanın en zayıf ekiplerinden olarak öne çıkıyor. İrlanda ise Yedili Ragbi Avrupa C Kümesi’nden başladıkları yolculuklarında Olimpiyatlara ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor. Şimdiki hedef olarak kendileri bu konuda daha fazlasını hedefliyor.

Ragbi Dünya Kupası’ndan tanıdık yüzler

Erkeklerde Ragbi Dünya Kupası’nda boy gösteren oyuncular arasından tanıdık isimler bulunuyor. Bunlar arasında Samu Kerevi ve Semi Radradra Fiji’de önemli isimler arasında yer alıyor. Kadınlarda ise Caroline Drouin, Kelly Brazier ve Karen Paquin, kendi takımlarında önemli işler yapmış isimler arasında bulunuyor ve kadınlarda düzenlenen Ragbi Dünya Kupası’nda yer aldılar.

Antrenörler ne diyor?

Fiji’nin erkeklerdeki antrenörü Gareth Baber,  World Rugby’e verdiği demeçte rakiplerinin Fiji’yle oynayacakları maça final maçı olarak baktığını bildiklerini ifade etti. Hali hazırda altı finali kazanarak buraya geldiklerini hatırlatan Baber, bu konuda fiziki ve mental olarak iyi hazırlandıklarını belirtti. Her maçın final havasında olduğunu belirten Baber’in önümüzdeki gün yerel saatte sabah olduğunda nasıl olduklarını göstereceklerini kaydetti.

Japonya’nın erkeklerdeki antrenörü Kensuke Iwabuchi, yine World Rugby’e verdiği demeçte Tokyo 2020’ye kadarki sürede kendilerine destek verenlere teşekkür etti. Şu anki baskıyı 2019 Ragbi Dünya Kupası’nda baskıdan tanıdıklarını belirterek seçtikleri oyuncuların bu baskıda eğleneceklerini kaydetti.

TV’de (ve webde) nasıl izlerim?

Yedili ragbi turnuvalasını Eurosport Player kesinlikle yayınlıyor. (Her turnuvada olduğu gibi.) Eurosport 1-2 ise kesinlikle yayınlamıyor. (Dileyen Eurosport’un yayın akışına bakabilir.) Ayrıca yayın akışına yer verildiği takdirde BluTV izleyicileri Eurosport 5 kanalından takip edebilecekler. TRT Spor, TRT Spor Yıldız ve trtspor.com.tr takipçileri ise maç gününün bir önceki günün akşamını kontrol etmeliler.

Fotoğraf: Mike Lee – KLC fotos for World Rugby

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir