Tri-Nations Tournament, MacDonald Jones Stadium, Australia 28/11/2020 Argentina vs New Zealand New Zealand's TJ Perenara leads the All Blacks' Haka Mandatory Credit ©INPHO/Photosport/Clay Cross

The Rugby Championship’te heyecan, yarın oynanacak iki maçla başlıyor. İlk olarak saat 10:00’da Yeni Zelanda – Avustralya maçı olacak. Ardından saat 18:05’te Güney Afrika – Arjantin maçı oynanacak.

B&I LIONS GALİBİNİN HEDEFİ

Söz konusu şampiyonada Güney Afrika, British & Irish Lions Turu zaferinini The Rugby Championship zaferiyle taçlandırmak istiyor. Hali hazırda 2019’da Ragbi Dünya Kupası şampiyonu olan Güney Afrika, böylece üçte üç yaparak seriyi noktalamanın niyetinde. Ancak bu konuda Yeni Zelanda’yla kapışmaları gerekecek. Zira Yeni Zelanda’nın The Rugby Championship performansı tartışılmayacak derecede belli. Onların The Rugby Championship maçları başladığı 2011’den beri sadece iki defa şampiyon olamadı. Onlar da Ragbi Dünya Kupası yıllarıydı. Diğer yandan Güney Afrika, COVID-19 pandemisi nedeniyle geçtiğimiz sezon katılamamışlardı.

SON ŞAMPİYONUN HEDEFİ

Yeni Zelanda ise tahtını devretmeye niyetleri yok. Zaten geçtiğimiz hafta oynanan ilk Bledisloe Kupası maçından da kayıpsız atlatan Yeni Zelanda, bu sefer de seriyi sürdürmenin niyetinde. Bledisloe Kupası’nın da en büyük favorilerinden olan Yeni Zelanda, bu turnuvanın da favorisi konumunda. Yine de rehavete kapılmadan şampiyonluğa ulaşmaya çalışacaklar. En büyük sıkıntıları COVID-19 pandemisi. Söz konusu sıkıntılar nedeniyle şampiyonanın belli dönemlerinde karantinada geçirecek olan Yeni Zelanda’nın bu sıkıntıyı göğüsleyip göğüslemeyecekleri merak konusu.

AVUSTRALYA’NIN HEDEFİ

Avustralya içerisinde ise geçtiğimiz hafta alınan Bledisloe Kupası mağlubiyeti onları biraz canını sıkmış durumda. 35 yıllık Eden Park mağlubiyeti de devreye girince işlerin sıkıntıları artıyor. Ancak en azından bu konuda umudunu yitirmek istemiyor. Öyle ki gittikçe güçlenen Arjantin karşısında da çözüm bulmanın derdinde olacak. Avustralya için işler zor gözüküyor. Ancak en azından ellerinden geldiklerinin en iyisini yapmanın derdindeler.

ARJANTİN’İN HEDEFİ

Geçtiğimiz sezonun flaş ekibi olan Arjantin, bu çıkışını bu sezonda da yapmanın hesaplarını yapıyor. Avustralya ve Yeni Zelanda karşısında aldıkları galibiyetlerle ragbi dünyasında çok konuşulan isim haline gelen Arjantin, bu sezon bundan da ilerisine giderek 2007 Ragbi Dünya Kupası’ndan bu yana en iyi başarıyı elde etmenin planlarını yapacak. Ancak geçtiğimiz sezondan bu yana geçen süre zarfında herkes kendilerini geliştirmeye çalıştı. Dolayısıyla ortaya çıkan büyük baskıyı da ekleyince Arjantin’e çok iş düşüyor.

NEREDEN İZLEYEBİLİRİM?

Açıkça söylemek gerekirse The Rugby Championship’in resmi yayıncısı maalesef ülkemizde mevcut değil. Bir ara Premier Sports Lions da maçlarını eklese de daha sonrasında duyuruyu geri çekti. RugbyPass platformunun da vermediğini düşünecek olursak ülkemiz ragbiseverlerini zor bir yol bekliyor olacak. Ancak yasal yoldan yayıncı çıktığında sizleri bilgilendireceğiz.

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir