14-17 Ekim’de 2021 Ragbi Lig Avrupa Şampiyonası D Kümesi maçları Bodrum’da yapılacak. Bu kapsamda Türkiye, yarı finalde Hollanda ile eşleşti. Bir diğer yarı final karşılaşması ise Çekya – Malta maçı oldu. Dilerseniz rakipleri daha yakından tanıyalım.

Hollanda (2005)

Gürcistan karşısında oynadıkları ilk maçla milli ragbi lige adımlarını atan Hollanda, bu süre zarfında inişli – çıkışlı bir performans sergiledi. İlk olarak 2008 Ragbi Lig Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’ne katılan Hollanda, bundan sonraki yedi yılda herhangi bir maç yapmadı. 2013’te yeniden milli ragbi lige dönen Hollanda, Ragbi Lig Avrupa Şampiyonası’na katılmadı. Ancak 2019’u saymazsak her yıl en az bir ragbi lig maçına çıktı. Daha çok Almanya ve Belçika ile milli maça çıkan Hollanda, 2016’ya kadar oynadığı sekiz maçı kaybetti.

Şu sıralarda ise yeni bir galibiyet serisi elde etmiş durumdalar. Her ne kadar Belçika ile maç yapmasa da, Almanya ve İsveç karşısında aldıkları beş galibiyetle göz dolduruyor. Kendileri, en uzun süredir milli arenada olmanın getirdiği tecrübeyle ilk defa çıktıkları Avrupa Şampiyonası’nda bir üst kümeye çıkmanın hesaplarını yapıyor.

Çekya (2007)

İlk milli maçlarını Avrupa Şampiyonası’nda oynayan Çekya, genelde alt ligden kurtulmaya çalıştı. Ancak ilk galibiyetlerini Avrupa Şampiyonası’nda alamadılar. Öyle ki B Kümesi’nden de düşen Çekya, ilk galibiyetini 2011’de Macaristan karşısında aldılar. Daha sonrasında Çekya, 2012’de de aynı rakipten galibiyet alsa da, daha sonrasında altı maçlık mağlubiyet serisiyle tanıştı. (Karma ve alt takımları saymadık.)

Daha sonrasında çeşitli test maçlarında galibiyet almayı başarabildi. Üç yıllık mağlubiyet serisini 2015’te noktalayan Çekya, şimdi yine en alt sıradan çıkmaya çalışacak. Ancak resmi maçlarda başaramadıkları şeytan bacağı kırmayı bu sefer kırıp kırmayacakları merak konusu. Öyle ki en son 2018’te resmi maça çıkan Çekya’nın oluşturacakları yeni kadronun neler yapacakları da bilinmiyor.

Malta (2010)

Rakiplerin arasında en yeni isim olarak kabul edilen Malta, ilk yıllarına nazaran daha mücadeleci yapısıyla rakiplere selam vermekten kaçınmıyor. Çıktıkları ilk Avrupa Şampiyonası maçından da galibiyet alan Malta, her ne kadar Almanya’ya mağlup olsalar da galibiyet serilerini sürdürmeyi başardı. Kendisinden daha üst seviyedeki rakiplere karşı da mücadeleyi elden bırakmayan Malta, bu süre zarfında Lübnan’dan İrlanda’ya, İtalya’dan İspanya’ya kadar bir çok takımla maç yaptı.

Malta, aynı zamanda Avrupa Şampiyonası’nda millilerimizle oynadıkları tek rakip olarak da dikkat çekiyor. 26 Ekim 2019’da Sydney’de millilerimizle karşılaşan Malta, sahadan 28-12’lik skorla galip gelmişti. Ancak o maçta milli kadromuzdaki çoğu oyuncu Avustralya’da forma giyiyordu. Avrupa Şampiyonası’nda milli takımımızda hangi oyuncuların olacağı bilinmiyor. Ancak Avrupa Şampiyonası kadrosuyla Avustralya bazlı kadronun antrenörler kadrosunun farklı olduğunu Gürol Yıldız, İPRLT Basın Toplantısı’nda kamuoyuna açıklamıştı.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir