Guinness PRO14 Rainbow Cup, Kingspan Stadium, Belfast 23/4/2021 Ulster vs Connacht A view of Kingspan Stadium ahead of the game Mandatory Credit ©INPHO/Ryan Byrne

Özellikle son turnuvalarda art arda yaşanan son sırada kapatma muhabetti, özellikle ragbi birliği camiasında sıkça gündemde. Öyle ki erkek millilerimiz trofede sıfır çekti. Kadın millilerimiz her ne kadar trofede kalmayı başarsa da yine de mücadele eksikliği dikkat çekti. U18 konusunda ise söylenecek pek fazla birşey yok. Yine de bu konuda tespitlerimizi ve bazı tespitlerde çözüm önerilerimizi sunalım.

1. SEBEP: “GEL, NE OLURSAN OL YİNE GEL” ANLAYIŞI

Her vücut tiplerine sahip insanların ragbiye katılması iyi bir şeydir. Zira ragbinin katılımcı spor olmasına yol açar. Ancak Rugby Europe, Balkan Süper Ligi şampiyonalar rekabete dayalı şampiyonalardır. Söz konusu liglerde herkes iyi bir başarı elde etmek için maça çıkarlar. Dolayısıyla katılımcı olalım felsefesi burada işlemez ki bu durumunu canlı yayınlarda gayet şahit oluyoruz. Kaldı ki Mevlana’nın bahsettiği mottonun mantığında bile aşmış, pişmiş olarak dönmeniz üzerine durulur.

2. SEBEP: TECRÜBE EKSİKLİĞİ

İlk defa gelen takımlarda bu durum normal olarak karşılanır. Ancak bu eksikliğini gidermedeki zorlanmanız sizi asansör takımı* yapar. Evet, ülkemizin ragbisi World Rugby 1. Seviye takımı değil. Türkiye, Ragbi Avrupa Şampiyonası gibi olması da yakın zamanda beklenmiyor. Ancak Rugby Europe, neredeyse her şampiyonanın canlı yayınını yapıyor. Her şampiyonada her maçını kaydediyor. Dahası, bir sonraki sezon hangi takımın hangi kümede yer alacağı (eğer bir aksilik olmazsa) bir önceki sezonun sonunda belli oluyor. Oradaki takımların kadrolarını vesairesini görerek ona göre hazırlanabilirler. Ancak gerekli önlemler alınmazsa yine başa dönülür.

3. SEBEP: MAÇ EKSİKLİĞİ

Ülkemiz ragbisinde ragbi oyuncuları hem ragbi birliğinde hem de ragbi ligde oynayabiliyor. (Hatta bir oyuncu ragbi birliği, yedili ragbi, ragbi lig ve dokuzlu ragbi oynayabiliyor.) Amatör sporlarda belki geçerli olabilir. Ancak ragbi sporunun gelişmesini istiyorsak oyuncularımızın bir spor kodunda uzmanlaşması gerekiyor. Bu durum kısa vadede pek mümkün olmayabilir. Ancak uzun vadede bir zorunluluğa doğru gider. (Ragbi birliği oyuncuları sezon içerisinde değilse yedili ragbi oynayabiliyor. Ancak Yedili Ragbi Dünya Serileri’nde mücadele edemiyor.)

*Asansör takımı: bir sezon bir üst lige çıkıp, diğer sezon bir alt lige düşmek ve bunu uzun zamandır yapan takımlara denilir.

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir