2021 Guinness Six Nations Championship Round 5, Stade de France, Paris, France 20/3/2021 France vs Wales France's Brice Dulin celebrates after scoring a try Mandatory Credit ©INPHO/Dave Winter

Altı Ulus Şampiyonası’nda günün son maçında Fransa, Galler’i 32-30 mağlup etti. Böylece Fransa ile Galler arasındaki puan farkı beşe inerken, Galler’in Grand Slam şansı bitti. Fransa ise şampiyonluk umudunu son maça taşıdı. Diğer yandan Alun Wyn Jones, kendi kariyerinde dört Grand Slam gören oyuncu kulübüne girme şansını kaçırdı. Söz konusu kulüpte Jason Leonard, Fabien Pelous ve Olivier Magne bulunuyor.

Bu maçın büyük bir bölümünde taraflar birbirleriyle mücadele etse de her iki taraf da üstünlük kuramadı. İkinci yarının ilk dakikaları Galler’in maçta kontrolünü eline geçirmeye çalışmakla geçti. Ancak Fransa son ana kadar pes etmedi. Hatta Fransa’nın bir kişi eksik kalmasıyla Galler için avantaj sağlarken, Galler’in üst üste iki sarı kart görmesiyle ibre tersine döndü. Mücadelenin hat safhada olduğu maçta Fransa, galibiyietini son dakika tryıyla elde etmeyi başardı.

Embed from Getty Images

İLK YARIDA BİRBİRLERİNİ GEÇMEYE ÇALIŞTILAR

Maçın ilk yarısı karşılıklı trylarla geçti. Fransa’nın kaçışı ve Galler’in kovalamasıyla geçen ilk yarıda Fransa’da Romain Taofifenua ve Antoine Dupont, Galler’de ise Dan Biggar ve Josh Navidi try yapan isimler oldular. Biggar’ın penaltısıyla Galler öne geçti. Ancak Romain Ntamack’ın penaltısıyla Fransa soyunma odasına beraberlikle girdi.

Maçın ikinci yarısında Galler ağırlığını arttırmayı başardı. İlk önce Biggar’ın penaltısıyla Galler öne geçmeye başladı. Ardından Josh Adams’ın tryı ve Biggar’ın ek sayısıyla Galler farkı 10 sayıya çıkardı. Daha sonraki dakikalarda Ntamack penaltıyla Fransa’yı umutlandırsa da Biggar’ın penaltısı gecikmedi. Ayrıca Mohammed Haouas’ın gördüğü sarı kart, Fransa’yı bir süre 14 kişi kalmasını sağladı.

KABUSTAN RÜYAYA

Fransa için işlerin daha kötü gitmesi scrum esnasında gerçekleşti. Scrum sırasında Wyn Jones’ın gözüne temas eden Paul Willemse, kırmızı kartla oyun dışı kaldı. Bu kırmızı kartla bir dakika 13 kişi kalsa da Haouas’ın dönmesiyle yeniden 14 kişi kaldı. Ancak Galler’in ard arda yaptıkları disiplinsizlikler Fransa’ya maçta avantaj elde etmesine neden oldu. İlk olarak Taulupe Faletau, ardından da Liam Williams sarı kart nedeniyle günah çukuruna gittiler.

Bu olayların sonucunda Fransa hücuma geçmeye başladı. Bu konuda Galler direnmeye çalışsa da trylara engel olamadı. İlk olarak Charles Ollivon’un tryıyla Fransa farkı kapattı. Ardından maçın son dakikasında Brice Dulin’in kaydettiği try ile Fransa maçı kazanmayı başardı.

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir